Čína se vzteká, USA dodá Tchaj-wanu zbraně za skoro 2 miliardy dolarů

Čína se vzteká, USA dodá Tchaj-wanu zbraně za skoro 2 miliardy dolarů
Autor fotografie: Joanna Poe CC BY-SA 2.0|Popisek: Fregata třídy Oliver Hazard Perry
17 / 12 / 2015, 09:30

Americká vláda schválila prodej zbraní, střeliva a dalších vojenských systémů na Tchaj-wan poprvé od roku 2011. Čína protestuje proti zasahování do svých vnitřních záležitostí.

Tchaj-wan dostane obrněné transportéry, různé protitankové rakety a další vojenskou techniku a to včetně dvou zrekonstruovaných raketových fregat třídy Oliver Hazard Perry.Celková hodnota balíčku zbraní, prvního po více než čtyřech letech se odhaduje na 1,83 miliardy dolarů.

Ministerstvo zahraničí formálně informovalo Kongres o prodeji ve středu, tedy rok poté, co zákonodárci hlasovali o schválení. Ačkoli USA neuznává Tchaj-wan jako samostatnou zemi, zákon z roku 1979 upravující vztahy s ostrovem zavazuje Washington, poskytovat režim v Taipei dostatečné prostředky na sebeobranu a přijít na pomoc v případě čínského útoku.

Dodaný zbraňový balíček nemá ofenzivní charakter a je tvořen 13 obrannými systémy Phalanx, 36 obojživelnými vozidly AAV-7, proti-tankovými střelami TOW a Javelin, protiletadlovými systémy Stinger a dvěma upravenými fregatami.

Max Xiaoguang, mluvčí čínské vlády pro Tchaj-wan k dodávce řekla: "Rozhodně se stavíme proti prodeji zbraní a vojenské techniky na Tchaj-wan od jakékoliv země a v jakékoliv podobě."

China (Taiwan), zkratka ROC, je stát všeobecně známý po roce 1949 pod názvem Tchaj-wan. Je to nejstarší republika ve východní Asii, která byla formálně vyhlášena 1. ledna 1912 a která nahradila vládu dynastie Čching nad Čínou. Nejbližšími zámořskými sousedy jsou Čínská lidová republika na západě a severozápadě, Japonsko na severovýchodě a Filipíny na jihu. Roku 1945 získala Čínská republika zpět ostrov Tchaj-wan (dříve nazývaný Formosa), který byl od roku 1895 součástí Japonského císařství. Koncem občanské války se v roce 1949 hlavní jednotky věrné Čínské republice stáhly z pevniny na ostrov Tchaj-wan a vládu nad kontinentální Čínou převzala Čínská lidová republika. 

Legitimitu Čínské republiky popírá Čínská lidová republika (ČLR) a prohlašuje Tchaj-wan za součást ČLR bez ohledu na to, že území Čínské republiky nikdy nezískala. Snaha ČLR sjednotit oba státy podle formule jedna země - dva systémy podobně, jako je tomu v případě Hongkongu, a vojenská hrozba, jsou zdrojem trvalého napětí mezi oběma státy. 

Zdroj: RT, Wikipedie

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace