OPCW: V Sýrii vraždil sarin, kdo jej použil nevíme

OPCW: V Sýrii vraždil sarin, kdo jej použil nevíme
30 / 06 / 2017, 07:45

Dubnový útok v syrském Chán Šajchúnu byl spáchán smrtícím nervovým plynem sarinem nebo jemu podobnou látkou. Podle očekávání to uvádí nezveřejněná závěrečná vyšetřovací zpráva Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). O jejím zjištění informovali agenturu AP dva diplomaté. Kdo stojí za vraždou nejméně 80 lidí ale OPCW neurčila.

Jeden z diplomatických zdrojů AP si přál zůstat v anonymitě. Druhým je stálá zástupkyně USA v OSN Nikki Haleyová. Ta vyjádřila důvěru ve zprávu, která "potvrdila, co již víme: chemické zbraně byly použity proti syrskému lidu". Nyní podle ní musí ještě nezávislé vyšetřování ověřit, kdo je za "brutální útok" zodpovědný, aby se mohlo dosáhnout spravedlnosti pro oběti.

OPCW neměla pověření najít viníky. Závěry organizace ale poslouží společné vyšetřovací misi OSN a OPCW, která má za cíl určit pachatele.

Generální ředitel OPCW Ahmet Üzümcü hovořil o pravděpodobném použití sarinu již dva týdny po útoku. Vycházel přitom z testů vzorků odebraných od mrtvých i raněných, z nichž část byla převezena do Turecka. O použití sarinu byl přesvědčen i tehdejší francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault.

V syrském městě Chán Šajchún při útoku ze 4. dubna zemřelo přes osm desítek lidí a stovky dalších utrpěly zranění. Podle Západu udeřila letadla syrského režimu. Vláda v Damašku tvrdí, že za únik chemických látek mohou povstalci, jejichž sklad s těmito látkami byl údajně zasažen. Rusko stojí na straně Sýrie. USA v odvetě 7. dubna zaútočily střelami s plochou dráhou letu na syrskou základnu Šajrát, odkud byl podle informací USA nálet na Chán Šajchún veden.

Chán Šajchún leží v severosyrské provincii Idlib, která byla jednou z posledních bašt opozice. Chán Šajchún kontrolovali islamisté z Fronty dobytí Sýrie, dříve známé jako An-Nusra, která proslula jako radikální skupina napojená na teroristickou síť Al-Káida.

Pentagon i Bílý dům nedávno oznámily, že se v Šajrátu chystá nový útok. Mluvčí Pentagonu sdělil, že do příprav je zapojeno konkrétní letadlo a hangár, o nichž se ví, že jsou využívány v souvislosti s chemickými zbraněmi.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku