Situace na Blízkém východě se dál vyostřuje. Izrael uzavřel letiště

Situace na Blízkém východě se dál vyostřuje. Izrael uzavřel letiště
Autor fotografie: redakce
10 / 02 / 2018, 14:30

Po sestřelení dronu, který narušil vzdušné území Izraele přišla okamžitá reakce. Při ní byla na území Sýrie sestřelena izraelská stíhačka F 16. Izraelská vláda v reakci na tuto situaci uzavřela své největší mezinárodní letiště v Tel Avivu.

Jak jsme naše čtenáře informovali, došlo k narušení vzdušeného území Izraele. Následkem tohoto narušení hranice byla okamžitá letecká operace izraelského letectva, které udeřilo na několik míst v Sýrii, odkud dron vzlétal. V rámci této operace sestřelila syrská protivzdušná obrana, podle svého prohlášení, několik stíhaček. Reaálně se jená o sestřelení jednoho stroje.

Jde o zatím nejvážnější vojenskou konfrontaci Izraele se Sýrií za syrské občanské války. Izrael se předtím omezoval jen na útoky na libanonské radikální hnutí Hizballáh, které je stejně jako Rusko a Írán spojencem vlády v Damašku a pomáhá syrské armádě. Delší dobu Izrael poukazuje na to, že Írán v Sýrii upevňuje své pozice.

Izraelský velvyslanec v Moskvě Harry Koren řekl, že od jižní syrské hranice by se měly urychleně stáhnout oddíly Hizballáhu a dalších šíitských skupin. Podle Korena si přítomnost íránské armády v Sýrii vyžaduje větší politickou i vojenskou koordinaci s Ruskem.

Psali jsme: Izrael sestřelil íránský dron vyslaný ze Sýrie, přišel o stíhačku

Nyní však izraelská vláda uzavřela mezinárodní Ben Gurionovo letiště v Tel Avivu. Takové opatření se využívalo v případě bezprostředního ohrožení válečným stavem. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu okamžitě svolal jednání kabinetu, který má s bezpečnostní radou státu projednat za zavřenými dveřmi nastalou situaci. Členové jsou nyní vázáni slibem mlčenlivosti ohledně situace v severní části země. 

O dalším vývoji budeme informovat.

Zdroj: CNN, Haarec

 

Tagy článku