Test: Odolný tablet Caterpillar T20 jako konkurence Toughbooků

Test: Odolný tablet Caterpillar T20 jako konkurence Toughbooků
01 / 06 / 2018, 17:00

Na našem redakčním stole přistál odolný tablet známé firmy Caterpillar s označením T20, určený pro práci v terénu, kam si s běžnými tablety netroufnete. To „pro práci“ je důležité – tablet je totiž vybaven plnohodnotným operačním systémem Windows 10 ve verzi Home.

T20 dorazil ve kvalitní, žluto černé krabici označené logem výrobce a náhledem na přístroj, který se ukrývá uvnitř. V balení je kromě tabletu i napájecí adaptér, USB redukce a návod v několika jazycích, včetně češtiny.

Na první pohled je jasné, že v ruce držíme odolné zařízení a to nejen kvůli „oplastovaným rohům“ a outdoorovém vzhledu, ale i díky hmotnosti, která je 650 gramů. Caterpillar T20 splňuje normu IP67 a tablet tedy přežije 30 minut v hloubce až 1 metr pod vodou. Pád až z výšky 1,8 metru v případě, že na displeji je výrobcem dodávaná přídavná ochranná fólie. Rozměry T20 jsou díky použití 8 palcového displeje velmi rozumné, tedy 220 x 143 x 14 mm.

Na horní straně tabletu (v případě použití stroje naležato) je pod krytkami schovaný slot na SD kartu a SIM kartu s 4G, v levém horním rohu naleznete HW tlačítka na nastavení hlasitosti a zapnutí/vypnutí tabletu.

Na levé boční je USB konektor, napájení, mini HDMI výstup a výstup pro sluchátka (vše opět pod krytkami). Bohužel i přes rozměry umožňující zabudování plnohodnotného USB či HDMI, výrobce zvolil cestu méně standardní a USB je tak v konfiguraci micro USB 3.0. Naštěstí je v balení přiložená redukce na standardní konektor.

Na zadní straně tabletu se nalézá čočka kamery s rozlišením 5MP a úchytka zabezpečující držení tabletu v ruce. Čelní fotoaparát má rozlišení 2MP.

O bezdrátové přenosy se stará Wi-Fi karta 802.11ac od Broadcomu, Bluetooth modul ve verzi 4.1, a již zmíněný 4G čip od firmy Huawei. Klasický ethernetový port zde samozřejmě nenajdete. Pro orientaci v mapových podkladech je T20 vybaven čipy GPS a ruským Glonassem.

Dotykový IPS displej o rozměru 8 palců má rozlišení 1280x800 a je krytý sklem Gorilla Glass, na kterém je výrobcem dodávaná ochranná fólie.

CAT T20

O pohon operačního systému se stará čtyřjádrový procesor Intel Atom x5-Z8350 o frekvenci 1,44 GHz. Operační paměť má 2GB a interní paměť je 64GB.

Využití plnohodnotného operačního systému tablet předurčuje pro firemní použití, kdy není problém využívat standardní sofware, VPN připojení do firmy, či cloud tak, jak jsou uživatelé zvyklí z notebooků. Díky vybavení porty USB a HDMI je tak možné připojením externí klávesnice a monitoru udělat z tohoto prcka téměř plnohodnotný počítač.

Závěr

Rozhodně to není to stroj nahrazující levné tablety s Androidem, ale jedná se o ideální firemní zařízení pro oblasti výroby, stavebnictví, využití by ale jistě našel i u policie či armády, vzhledem ke splnění vojenského standardu MIL SPEC 810G.

Caterpillar připravil zajímavou alternativu zařízením konkurenční firmy Panasonic i vzhledem k ceně, která se pohybuje na českém trhu pod 17 000 Kč včetně DPH. Nejedná se zcela jasně o supervýkonný tablet, ale v oblasti mobilního spravování dat bude i díky konektivitě za tuto cenu nepřekonatelný.

+ odolná konstrukce
+ konektivita
+ ergonomie úchopu
+ baterie o kapacitě 7 500 mAh
+ standard MIL SPEC 810G

- pomalejší nabíjení
- nestandardní USB
- chybějící čtečka čarového kódu

Tablet zapůjčila k testu společnost TCCM

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace