Video: USA odpálily balistickou raketu Minuteman III a vzkazují Rusku - jsou stále účinné

Video: USA odpálily balistickou raketu Minuteman III a vzkazují Rusku - jsou stále účinné
Autor: VANDENBERG AIR FORCE BASE, CALIFORNIA|Popisek: Minuteman III test launch, 1994.
26 / 02 / 2016, 13:45

Spojené státy chtějí ukázat spolehlivost svého jaderného arzenálu v době, kdy vzrůstá vojenské napětí se zeměmi jako Rusko a Severní Korea.

Americká armáda provedla v noci na pátek test mezikontinentální balistické rakety Minuteman III, která vzlétla z kalifornské letecké základny a dopadla v jižním Tichomoří. Střela bez nálože byla vypálena z podzemního sila základny Vandenberg krátce před půlnocí místního času. Po půlhodině dopadla na plánovaném místě vzdáleném 6500 kilometrů. Místo dopadu bylo podle Reuters v oblasti Marshallových ostrovů, které leží asi 4400 kilometrů jihovýchodně od Japonska.

Náměstek ministra obrany Robert Work řekl, že USA uskutečnily od ledna 2011 nejméně 15 podobných testů s cílem vzkázat strategickým konkurentům, jako jsou Rusko, Čína a KLDR, že Washington má účinný jaderný arzenál. "Přesně z tohoto důvodu to děláme," řekl podle Reuters na základně Work novinářům.

Ukázat spolehlivost jaderné síly se pro Spojené státy stalo v poslední době zvlášť důležité, protože americký arzenál je dost zastaralý. Tato skutečnost spolu s některými dalšími problémy v jaderných silách USA vyvolala otázky o jejich účinnosti, poznamenal Reuters.

Armáda má na třech různých místech Spojených států celkem 450 střel Minuteman III. "Poprvé byly rozmístěny střely Minuteman III v roce 1970 a už dávno překročily svou původní životnost v délce deseti let. Jsou tak staré, že jejich základní součásti se již nevyrábějí," upřesnila agentura AP. Dodala, že nová generace podobných raket by měla být v provozu až kolem roku 2030.

Nedávno schválený federální rozpočet na obranu počítá s navýšením výdajů na provozuschopnost stárnoucích jaderných raket, bombardérů, ponorek a dalších systémů o 1,8 miliardy dolarů (44,2 miliardy Kč) na celkových 19 miliard dolarů. Pentagon podle Reuters odhaduje, že na jaderný arzenál bude nutné v příštím desetiletí vydat celkem kolem 320 miliard dolarů.

Mluvčí ruského ministerstva obrany generálmajor Igor Konašenkov uvedl na adresu Pentagonu a americké vlády „Pro nás nebyla nečekaná halasná prohlášení amerických vojenských představitelů, kteří spatřili v Rusku hlavní hrozbu národní bezpečnosti USA. Podobná vlna se zvedá ročně ve stejnou dobu. Příčina je jednoduchá — projednání v Kongresu částky vojenského rozpočtu na příští rok....Je důležité si pamatovat, že „ruská hrozba" je od poloviny minulého století „nejlépe prodávanou" hrozbou Pentagonu nejen americkému Kongresu, ale i partnerům v NATO. Co by bez nás dělali?", řekl oficiální mluvčí Ministerstva obrany. Zdroj: cz.sputniknews.com

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace