Ministryně obrany Černochová: ,,Česká armáda bude nepochybně potřebovat i další tanky." Chce 50 Leopardů 2A7

Ministryně obrany Černochová: ,,Česká armáda bude nepochybně potřebovat i další tanky.&quote; Chce 50 Leopardů 2A7
Autor fotografie: foto: Ministerstvo obrany ČR|Popisek: Ministryně obrany Jana Černochová přijala v pátek 9. září v Praze amerického ministra obrany Lloyda Austina
04 / 10 / 2022, 11:00

Jednání o nákupu bojových letounů F-35 bylo zahájeno. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) v druhé části rozhovoru pro Security Magazín říká: ,,Kolegové nyní oslovují kvůli získání informací země, které mají s vyjednáváním při pořizování letounů F-35 zkušenosti, např. Polsko či Nizozemí." Zajímal nás také projekt pořízení hlavních bitevních tanků, otázka domácí výroby munice pro moderní tanky a zapojení českého průmyslu do modernizace vrtulníků Viper a Venom.

Tématem nedávné návštěvy ministra obrany USA Austina Lloyda v ČR byla kromě války na Ukrajině také spolupráce na poli obrany. Nejvýznamnějším projektem je v tomto směru záměr pořídit letouny F-35 a nelze se nezeptat, zda jste se této otázky dotkli a zda jednání o této akvizici nabývají konkrétnějších obrysů?

Jana Černochová: S ministrem Austinem jsme řešili široké spektrum otázek, ale o této akvizici jsme nejednali. To má na starosti pracovní tým, který vedou náměstkyně Blanka Cupáková a náměstek Jan Jireš. Obecně však platí, že vyjednávání jsou teprve na začátku. Kolegové nyní například oslovují kvůli získání informací země, které mají s vyjednáváním při pořizování letounů F-35 zkušenosti, např. Polsko či Nizozemí.

Třetím z velkých tendrů je pořízení tanků. V první fázi má AČR obdržet darem tanky Leopard z Německa. Platí to, že bychom první stroje měli dodržet do konce roku? V minulosti jste uvedla, že přijetí daru Leopardů 2A4 neznamená automaticky budoucí akvizici Leopardů 2A7V - byla v této věci již zahájena jednání? A lze říci, jaká případně alternativní řešení mohou přijít na pořad dne?

Jana Černochová: Platí, že dodávka prvních kusů darovaných tanků Leopard z Německa by měla proběhnout do konce tohoto roku. Mimochodem, hodnota těchto darovaných tanků je 3,85 miliardy korun, spolu s vrtulníky a dalšími kompenzacemi to vysoce převyšuje hodnotu materiálu, který jsme poslali na Ukrajinu.

Česká armáda bude nepochybně potřebovat i další tanky, než bude těch 15 darovaných. Ráda bych k nim nakoupila 50 nejmodernějších Leopardů 2A7. Rozhodnutí v této věci ale zatím nepadlo. Každopádně ještě letos bude zahájen výcvik českých vojáků v Německu a následně bude probíhat intenzivnější kombinovaný výcvik českých a německých tankistů na českém území.

V rámci pořízení tanků bude nutné nakoupit i zásobu munice 120 mm, která není v české armádě zatím zavedena. Nicméně české firmy mají schopnost jí vyrábět. Budete například usilovat o to, aby se tato munice nakupovala a vyráběla v Česku, podobně jako je to u jiných druhů munice?

Jana Černochová: V tento moment se soustředíme na dotažení dodávek tanků z Německa,diskuze o munici a o způsobu jejího zajištění budou samozřejmě následovat. U každé zakázky je pro mě samozřejmě zásadní otázka zapojení českého obranného průmyslu.

Se svým americkým protějškem jste také na jaře vyjednala dar osmi vrtulníků systému H-1 a celkem by jich tedy AČR měla provozovat dvacet, deset bitevních a deset víceúčelových. Bude se na modernizaci darovaných strojů podílet český průmysl? A existuje dlouhodobější výhled na další navýšení počtu vrtulníků tohoto typu?

Jana Černochová: Zapojení českého obranného průmyslu budeme samozřejmě podporovat. Prvotní příprava vrtulníků na jejich transfer do České republiky bude probíhat ještě ve Spojených státech, nicméně možnosti pro český obranný průmysl tu určitě jsou.V současné době třeba připravujeme dlouhodobou servisní smlouvu na 12 ks objednaných vrtulníků systému H-1, do které bude mimo jiné významným způsobem zapojen státní podnik LOM PRAHA. Předpokládáme, že tato smlouva bude rozšířena dodatkem i na deset darovaných vrtulníků.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace