Ukrajina potřebuje podporu ostatních zemí všemi prostředky, převzetí tanků Leopard je výzvou, říká velitel 73. tankového praporu Václav Hřebec

Ukrajina potřebuje podporu ostatních zemí všemi prostředky, převzetí tanků Leopard je výzvou, říká velitel 73. tankového praporu Václav Hřebec
Autor fotografie: Veronika Gregorovičová, 73. tankový prapor v Přáslavicích|Popisek: Velitel 73. tankového praporu pplk. Václav Hřebec
09 / 02 / 2023, 16:00

Security magazín pořídil rozhovor s velitelem 73. tankového praporu v Přáslavicích pplk. Václavem Hřebcem, s nímž hovořil jednak o útvaru, kterému velí, dále o převzetí prvního tanku Leopard, a v neposlední řadě přišla řeč i na válku na Ukrajině. Více již v našem interview.

Pane veliteli, stojíte v čele 73. tankového praporu. Jak vypadá váš rutinní den?

Můj rutinní den běží podle denního řádu, který je zpracován a schválen na kalendářní rok. Běžný den začíná tělesnou přípravou, kdy je prostor pro zvyšování fyzické zdatnosti, následně v souladu s rotními rozvrhy zaměstnání si vyberu jednotku, kterou navštívím a zkontroluji provádění výcviku, to vychází tak do oběda (někdy i déle, záleží na důležitosti výcviku). Po obědě mám vyhrazeno místo pro administrativní a personální práci, které není málo, od podpisů dokumentů, až po plánování přípravy podřízených včetně jejich personálních posunů. Pracovní doba je do půl čtvrté, nicméně koncem pracovní doby to obyčejně nekončí. Ve vojenské řeči pracujeme 24/7. I přes vytíženost, jsem rád a děkuji za důvěru a šanci velet tankovému praporu.

Kolik má v současné době prapor vojáků a registrujete i ve světle událostí na Ukrajině zvýšený zájem o něj, co se týče nových zájemců o vstup do armády?

Naplněnost praporu je v průměru kolem 90%. V poslední době se nám bohužel zvýšila odchodovost zapříčiněná ekonomickou krizí. Trh práce nabízí kontrakt finančně stejně ohodnocený v místě bydliště, tudíž to pro ty, co dojíždí denně více než 100 km, vyjde lépe. U praporu zůstávají srdcaři. Samozřejmě se snažíme situaci řešit, komunikujeme mezi útvary a vyměňujeme si vojáky v rámci přiblížení se k bydlišti. Děláme propagaci na školách, na akcích na veřejnosti v regionu. Co se týče zájmu vstupu do armády, dle mého názoru zájemci rozhodně jsou. Zájem je odvislý od jednotlivých regionů. Rekrutační střediska se snaží pokrýt požadavky armády a naplňují útvary s ještě nižší naplněností. Nicméně pokud má kdokoliv z čtenářů chuť sloužit u tankového praporu, rád ho přivítám v našich řadách.

Jaké nejvýznamnější akce jednotku v tomto roce čekají?

U tankového praporu probíhá příprava v souladu s Doktrínou AČR. Pro rok 2023 jsme si stanovili jako prioritu přípravu velitelů a štábu zaměřenou na novou techniku a zkušenosti z Ukrajiny, s cílem pochopit možnosti využití nových technologií a tím posunout myšlení klíčového personálu při velení a řízení jednotek v bojové činnosti. Souběžně druhým rokem probíhá technické zhodnocení tanků T-72 M4 CZ k zvýšení základních parametrů k přežití na bojišti i v roce 2026 ve VOP Nový Jičín. V neposlední řadě proběhne implementace tanků Leopard 2A4 včetně přípravy předurčených osádek.

Významnou událost představuje pro prapor právě příjezd prvního tanku Leopard 2A4, celkově z 15. Jak je prapor kapacitně připraven na provoz tanku Leopard 2A4, který dorazil z Německa?

Převzetí tanků Leopard je pro prapor výzva, která dává možnost vyzkoušet a srovnat tank východní a západní výroby. Popravdě prioritou byla výměna bojových vozidel pěchoty a s tím spojeny potřebné kroky. Věřím, že přijmeme veškerá opatření k provozu darovaných tanků. Převzetí tanků je zplánováno postupně, do konce roku 2023. Od začátku spolupracujeme se Sekcí rozvoje sil Ministerstva obrany (SRS MO ČR) a se zástupci mobilního tréninkového týmu (MTT) z SRN a řešíme podrobnosti jak s převzetím, tak provozem tanků Leopard 2A4.

přáslavice1

                73. tankový prapor v Přáslavicích (Foto: FB profil 73. tankového praporu v Přáslavicích)

 

Tanky budou sloužit především k výcviku osádek, jež již byly zahájeny v Německu a Rakousku, co vše zahrnuje přeškolovací proces na nové vozidlo?

Je nutno, aby celá osádka prošla kurzy k ovládání tanku. Ano, v Německu jsou organizovány kurzy pro řidiče tanků. První kurz proběhl ještě před převzetím prvního tanku ve výcvikovém středisku Munster poblíž Hamburku, kde osm vybraných vojáků absolvovalo teoretickou a praktickou část kurzu. Druhý kurz probíhá ve stejném středisku od 30. 1. 2023, kterého se zúčastní dalších osm vojáků. Do kurzu jsou vybráni řidiči tanků, instruktoři, kteří po absolvování obdrží certifikát k řízení kurzů v České republice. Zbytek členů osádky musí absolvovat kurz pro ovládání věže tanku.

V Rakousku proběhla teoretická část kurzu, jako příprava dvou osádek, které byly předurčené k provedení zkrácených vojskových zkoušek k zavedení tanku do Armády ČR. Po vojskových zkouškách zhruba od dubna letošního roku jsou zplánovány a budou provedeny kurzy v České republice za účasti a mentorování MTT z SRN. Kurzy jsou zplánovány v návaznosti na dodávku jednotlivých tanků. Kurz je plánován pro velitele tanku, střelce tanku a operátora. V rámci kurzu v teoretické části nastudují veškeré manuály k používání všech přístrojů umístěných ve věži tanku. Všichni se učí vše, tak aby se mohli kdykoli zastoupit.

Součástí daru je vyprošťovací tank ARV 3 Buffalo, jehož převzetí je plánováno v roce 2024. V návaznosti na převzetí bude zplánován výcvik osádek vyprošťovacího tanku a dílenských specialistů.

Když bychom měli porovnat právě Leopardy 2A4 s našimi modernizovanými T-72M4 CZ, které ostatně provozujete, v čem spatřujete největší rozdíly?

Rozdíl je vidět již v původu tanků. Tank T-72 koncepčně vychází z takzvané ruské tankové školy. Její základní myšlenkou je výroba velkého počtu levnějších tanků, které jsou jednoduché na výrobu a jejich ztráty je lehké doplnit. Z tohoto důvodu je v tanku věnováno méně prostoru pro komfort osádky, protože se nepočítalo s její dlouhou životností. Samozřejmě od této myšlenky se T-72 M4 CZ notně vzdaluje, ale i přes to, že je tank T-72 M4 CZ vybaven modernější elektronikou, má stále určité limity starého tanku. Oproti tomu tank Leopard 2A4 zcela logicky zastupuje západní tankovou školu, jež spočívá ve výrobě tanků, které jsou na vyšší technologické úrovni, jejich výroba je náročnější a odpovídá celkovému pojetí, že vozidlo bude v boji odolávat delší dobu. Proto je také ve vozidle věnován větší prostor zmíněnému komfortu osádky, protože pro německou tankovou školu je nejdůležitější přežití zkušené osádky.

Zásadní rozdíl vidím v nabíjení tankového kanónu, u „Cezety“ dochází k nabíjení kanónu pomocí nabíjecího automatu, což vedlo k redukci osádky na tři členy a také zásadnímu snížení čelní siluety tanku. Výhodou automatu je jeho trvalá rychlost nabíjení po celou dobu vedení střelby, nicméně zásadní nevýhodu představuje porucha nabíjecího automatu, která představuje snížení rychlosti střelby ze sedmi ran za minutu na jednu ránu za dvě minuty. Oproti tomu v Leopardu je nabíjení prováděno ručně, což zabezpečuje čtvrtý člen osádky, „nabíječ“, jenž je schopen nabít první tři rány rychleji než nabíjecí automat. Tady je vidět západní myšlení, které zastává názor, že tankové střetnutí vyhrávají první tři vystřelené rány.

Oba tanky se vyznačují vysokou manévrovací schopností a palebnou silou a rozhodně mají své místo na soudobém bojišti. Rozhodující vždy bude ale, úroveň vycvičenosti osádky. S „Cezetou“ však stále počítáme jako s hlavním bojovým tankem praporu.

přáslavice2

              73. tankový prapor v Přáslavicích (Foto: FB profil 73. tankového praporu v Přáslavicích)

 

Zmiňovali jsme tanky Leopard, které by se hodily v současné době také ukrajinským obráncům. Mělo by podle Vás Německo na ukrajinské bojiště Leopardy poslat? (rozhovor vznikal ještě před rozhodnutím tanky na Ukrajinu poslat - pozn. red.) A jaký model, 2A4 od zbrojovky Rheinmetall, nebo 2A7 od společnosti KMW?

Tanky jsou především určeny k vedení ofenzivních operací. Vynikají schopností mohutné palebné síly, vysoké manévrovosti. Na druhé straně je potřeba si uvědomit, že jsou rozhodující zbraní na bojišti a tím pádem i nejvyhledávanějším cílem. Tanky jsou limitovány v urbanizovaném terénu. Co se týče verze dodaných tanků, bude vše záviset na schopnosti zabezpečení servisu. V případě modernější verze 2A7 jsou nároky na servis obrovské, a nejsem si jist, zda bude ukrajinská logistika schopna jej zabezpečit. Na druhou stranu je bojová hodnota tanku Leopard 2A7 několikanásobně vyšší. Dle mého bych osobně Ukrajině doporučil tanky verze 2A4.

Co soudíte o úloze tanků? V jednu dobu se hovořilo o eliminaci tanků jako zbytečného systému, nyní je evidentní, že je to zatím nenahraditelná zbraň. Stále však se vedou diskuze o účincích moderních protitankových střel a ztrátách tanků na ukrajinském bojišti. Jaký je Váš pohled na tanky a jejich roli na moderním bojišti 21. století?

Samozřejmě, že jednotlivé operace budou ovlivněny změnami v operačním prostředí. Ano, dnešní válka se odehrává v prostorech limitujících efektivitu použití tanků – zejména v zastavěných prostorech. Zvyšuje se i použití bezpilotních prostředků. Tanky rozhodně patří na soudobé bojiště. Zatím neexistuje lépe chráněný prostředek než tank.

Budoucnost tanků osobně spatřuji v určité, možná i plné digitalizaci. Částečná digitalizace umožní efektivně využívat osádce větší množství informací získaných z bojiště k dosažení stanovených cílů. Další možný vývoj pak vidím v úplné robotizaci či použití bezosádkových zbraňových systémů. Tyto stroje budou schopné šokových akcí, působení v širším operačním prostředí a účinně se budou podílet na operacích pozemních sil. Poskytnou veliteli sílu k vytvoření podmínek ke splnění operace. Na strategické úrovni budou i nadále plnit roli odstrašení nepřítele.

Je z Vašeho pohledu Ukrajina schopna za podpory vojenské pomoci Západu vytlačit ruské jednotky ze svého území?

Doufám a přeji si, aby se to podařilo. Ukrajina potřebuje podporu ostatních států všemi prostředky, co pomohou k ukončení války. Bez pomoci se jí nepodaří vytlačit ruské jednotky z území Ukrajiny.

Jak hodnotíte zákon o financování obrany, který zakotvuje povinnosti investovat 2 % výdajů na obranu? Je to z Vašeho pohledu nutnost a zároveň důkaz o tom, že proklamovaná vůle politiků zvyšovat tyto výdaje zkrátka nestačí?

Výdaje na obranu jsou nutné, jsme sice členem NATO, ale při zahájení konfliktu budeme muset být schopni se bránit sami a k tomu potřebujeme vybavenou a připravenou armádu.

 

Tagy článku

-->