22. listopadu 1963 byl zavražděn John F. Kennedy

22. listopadu 1963 byl zavražděn John F. Kennedy
Popisek: Kennedy několik okamžiků před útokem
22 / 11 / 2019, 13:15

John Fitzgerald Kennedy, 35. prezident Spojených států byl zavražděn v texaském městě Dallas, Texas, v 12:30 místního času, když projížděl v otevřeném voze Lincoln v doprovodu své ženy Jacqueline a texaského guvernéra městem.

Kennedy, jeho krásná žena a guvernér Connaly mávají nadšeným davům, které se shromáždily podél trasy prezidentského vozu. Ve 12:30 se otevřený Lincoln pohybuje okolo budovy Texas School Book Depository, když tu se ozývají výstřely, které smrtelně zraní Kennedyho a vážně zraní guvernéra Connalyho.

35. prezident Spojených států, John Fitzgerald Kennedy je prohlášen za mrtvého po 30 minutách v nemocnici Parkland Hospital.

psali jsme: Kennedy měl pochybnosti o Hitlerově smrti, vyplývá to z jeho deníku

Ve 2:39 odpoledne skládá prezidentský slib bývalý viceprezident Lyndon Johnson na palubě letounu Air Force One, jeho slibu je svědkem asi 30 lidí, včetně Jacqueline Kennedy, která je stále oblečená ve věcech potřísněných krví svého manžela.

psali jsme: Trump schválil ke zveřejnění jen část utajovaných dokumentů k zavraždění Kennedyho. Neměl jsem jinou možnost, řekl

Další den vyhlašuje prezident Johnson 25. listopad jako den národního smutku za zavražděného prezidenta. V pondělí 25. listopadu lemují ulice Washingtonu statisíce lidí, které se přišly rozloučit se svým prezidentem. Kennedy je pohřben za vojenských poct v Arlington House.

Arlington National Cemetery - Arlington, Virginia

Vyšetřování Warrenovy komise (1963–1964), Zvláštního výboru pro vyšetření atentátu Sněmovny reprezentantů (1976–1979) a různých vládních agentur došla k závěru, že atentát byl spáchán bývalým příslušníkem námořní pěchoty Lee Harvey Oswaldem, který se v roce 1959 neúspěšně ucházel o sovětské občanství a několik let žil v Minsku, kde se oženil a pořídil si dceru. V roce 1962 mu bylo umožněno se vrátit do USA se ženou i dítětem. Na počátku roku 1963 si přes zásilkový obchod koupil revolver a pušku s dalekohledem. 10. dubna údajně střílel po bývalém generálovi Edwinu Walkerovi, v New Orleans založil pobočku Fair Play for Cuba a snažil se sehnat vízum pro cestu na Kubu, nebo o návrat do SSSR. V říjnu se vrátil do Dallasu a získal práci v Texas School Book Depository.

psali jsme: Mají Kennedy a Coxová stejného vraha? Syndrom chorvatského fanouška láme Brexit

Po zabití Kennedyho Oswald zastřelil policistu, který ho zastavil na ulici necelou hodinu po atentátu. O třicet minut později byl Oswald zatčen v kině. 23. listopadu byl formálně obviněn z vraždy Kennedyho.

24. listopadu byl Oswald odveden do suterénu policejního komisařství, a odtud měl být odvezen do bezpečnějšího vězení. Z davu se ale vynořil Jack Ruby, který Oswalda zastřelil jediným výstřelem z revolveru.

Jack Ruby shoots Lee Harvey Oswald

Pro někoho se stal hrdinou, ale i tak byl obviněn z vraždy 1. stupně. V lednu 1967 již odsouzený k smrti Ruby umřel na rakovinu plic.

Warrenova komise z roku 1964 dospěla k závěru, že ani Oswald, ani Ruby nebyli součástí širšího spiknutí zavraždit prezidenta Kennedyho. Sněmovní komise v roce 1978 ale konstatovala, že Kennedy byl „pravděpodobně zavražděn v důsledku spiknutí“. Povaha tohoto spiknutí ovšem nebyla vyjasněna a existuje pouze řada podezření. V pozadí atentátu mohl stát například kubánský režim Fidela Castra, Sovětský svaz, kubánské komunity na území USA, mafie a další.

Podezření se nevyhnulo ani složkám americké vlády jako FBI, či CIA a dokonce ani viceprezidentovi Lyndonu B. Johnsonovi, který ve shodě s ústavou po Kennedyho smrti převzal úřad hlavy státu. 

 

Zdroj: History.com

Tagy článku