Konec klasické televizní zábavy. 61 % z nás denně sleduje video na smartphonu

Konec klasické televizní zábavy. 61 % z nás denně sleduje video na smartphonu
Autor fotografie: Ericsson ConsumerLab|Popisek: Ilustrační foto
23 / 09 / 2015, 08:00

Od roku 2012 vzrostlo sledování videa na smartphonech o 71 %

  • Nejnovější zpráva Ericsson ConsumerLab TV & Media Report 2015 ukázala, že spotřebitelé využívají video on-demand služby (VOD) jako nikdy předtím
  • Dvě třetiny teenagerů sledují TV a video na mobilních zařízeních, pouze jedna třetina na klasické TV
  • Sledování obsahu generovaného spotřebiteli je také na vzestupu. Jeden z deseti spotřebitelů sleduje YouTube více než tři hodiny denně

Před pár dny spatřila světlo světa nejnovější studie Ericsson ConsumerLab „TV & Media Report 2015“. Zpráva vycházející jednou ročně reprezentuje názor 680 milionů lidí, a je tak jednou z největších svého druhu. Průzkumu, který studii předcházel, se zúčastnilo 22 500 respondentů různých věkových skupin ve dvou desítkách států, přičemž zde byla výrazně zastoupena i Evropa.  

Z analýzy Ericssonu vyplývá, že dnešním Video-on-Demand (VOD) službám se daří uspokojovat dynamicky se měnící potřeby trhu. Spotřebitelé dnes tráví šest hodin týdně sledováním on-line streamovaného videa – ať už jde o televizní seriály, filmy nebo jiné programy. Toto číslo se od roku 2011 zdvojnásobilo. Připočteme-li nahrávaný a stahovaný obsah, celkový podíl televize a videa sledovaných přes VOD služby představuje 35 %.

Studie odhalila i výrazný nárůst ve sledování videa na mobilních zařízeních. 61 % všech spotřebitelů denně sleduje video obsah na svém smartphonu. To představuje 71% nárůst od roku 2012. Analytici Ericssonu si pod drobnohled vzali i spotřebitelské chování mladší generace. Bereme-li v úvahu tablety, laptopy a smartphony, téměř dvě třetiny času, který teenageři stráví sledováním TV a videa, se odehrává na mobilním zařízení.

Ericsson ConsumerLab

Nárůst sledovanosti v poslední době zaznamenaly i platformy vysílající obsah vytvořený spotřebiteli. Jeden z deseti spotřebitelů sleduje YouTube více než tři hodiny denně a jeden ze tří považuje za důležité, aby mohl sledovat takovýto obsah na své domácí televizi. Zpráva dále uvádí, že důležitost médií jako je YouTube roste i díky vzdělávacím a instruktážním videím, která spotřebitelé sledují v průměru 73 minut za týden.

Anders Erlandsson, poradce v Ericsson ConsumerLab, dodává: „Nárůst poptávky po streamovaných VOD službách odráží význam třech specifických faktorů, které jsou pro dnešní diváky důležité: výborný obsah, flexibilita a kvalita zážitku. Inovativní byznys modely, které podporují tyto tři oblasti, jsou dnes klíčové pro vytváření TV a video nabídek relevantních a atraktivních zároveň.“

Další zprávy Ericsson ConsumerLab TV & Media Report 2015 zahrnují:

Nárazové sledování mění pravidla hry: Sledování více epizod v řadě se rychle stalo klíčovým elementem sledování on-line TV a videa. Zvykli si na to především předplatitelé VOD služeb jako Netflix, Amazon Prime, či HBO. Až 87 % z nich tímto způsobem sleduje program alespoň jednou za týden.

Není jednoduché najít zajímavý obsah: Polovina spotřebitelů, kteří sledují klasickou TV tvrdí, že v ní každodenně nemohou najít nic zajímavého. Mají pocit, že doporučení a tipy nejsou dostatečně personalizované.

Různé balíčky, různý přístup: 22 % spotřebitelů nikdy nevyužívalo placenou televizní službu, ale platí za over-the-top (OTT) obsahové služby.

Klasická lineární TV zůstává stále TOP: Popularita lineární TV zůstává vysoká zejména proto, že poskytuje možnost sledovat prémiový obsah a živé vysílání, například sport. Zároveň má i určitou sociální hodnotu, například sledování programu spolu s celou rodinou. 

 Zdroj: Ericsson

www.ericsson.com  
www.ericsson.com/news
www.twitter.com/ericssonpress
www.facebook.com/ericsson
//www.facebook.com/ericssonceskarepublika
www.youtube.com/user/ericsson

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.