Zabezpečení logistiky se mění, inteligentní technologie hlídají sklady i přepravu zboží

Zabezpečení logistiky se mění, inteligentní technologie hlídají sklady i přepravu zboží
12 / 01 / 2017, 10:45

Společnost SECURITAS, největší poskytovatel bezpečnostních služeb v Česku, posiluje nasazení inteligentních technologií pro oblast logistiky.

Vyspělé sofistikované systémy reagují na současná bezpečnostní rizika během přepravy i uskladňování zboží, doplňují a v některých případech dokonce zcela nahrazují fyzickou ostrahu. Mezi novinky patří bezobslužná vrátnice nebo sofistikovaný kamerový systém RVS pro vzdálený dohled nad vozidly i obsluhujícím personálem.

Co umí chytrá vrátnice

„Trendem je chytrá bezobslužná vrátnice, která zvyšuje rychlost odbavení. Uplatňují se zde technické bezpečnostní systémy, které pomáhají zpřesňovat evidenci a kontrolu pohybu zboží a materiálu. Jde například o počítání zásilek, čtení automatických kódů nebo určování SPZ vozidel. Sofistikované kamerové systémy umožňují vzdálený dohled, který zajišťuje bezpečnost nákladu nejen na cestě, ale také během přejímky ve skladě. Řada krádeží v logistických areálech je totiž způsobena vlastními zaměstnanci firem,“ upozorňuje Jan Peroutka ze SECURITAS.

Nad bezpečností zboží ve skladech bdí inteligentní monitorovací systém RVS

Krádeže jsou podle jeho slov Jana Peroutky poměrně běžný jev, situaci napomáhá i nedostatek lidských zdrojů na trhu práce, který nutí firmy zaměstnávat i neprověřené pracovníky. Použití technologií ve skladech závisí na okolnostech, podezření na organizovanou skupinu lze řešit skrytými, inteligentními kamerami na platformě RVS (Remote Video Solutions). Tento systém dovede díky pokročilým algoritmům vyhodnocovat sledovaný záběr a nahrazovat tak oči strážného. Inteligentní kamery zvládnou například detekovat velikost snímaného objektu, rozpoznat, že v monitorovaném prostoru najednou chybí dříve zaznamenaný předmět, počítat lidi nebo mapovat jejich pohyb v areálu.

Outsourcing inteligentních technologií

Bezpečnostní služby pro oblast logistiky lze řešit outsourcingem. Přepravním firmám to přinese úsporu nákladů a profesionální výkon služeb s případnou odpovědností za vzniklé ztráty. „Moderní technologie mohou velmi významně omezit nejen rizika lidského faktoru, ale i rizika organizovaných krádeží či podvodného jednání. V logistice se bavíme především o sofistikovaných kamerových systémech, detekčních a monitorovacích prostředcích, popřípadě o dálkovém dohledu nad provozovanými vozidly,“ shrnuje na závěr Jan Peroutka ze SECURITAS.  

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace