Projev amerického prezidenta: "Muslimové jsou naší bratři a sousedé" a "Omezme držení střelných zbraní"

Projev amerického prezidenta: &quote;Muslimové jsou naší bratři a sousedé&quote; a &quote;Omezme držení střelných zbraní&quote;
Autor fotografie: YouTube/screenshot/White House|Popisek: Nedělní projev amerického prezidenta
07 / 12 / 2015, 13:00

Prezident Obama ve svém nedělním proslovu k americkému národu neoznámil žádnou novou strategii boje proti terorismu.

Americký prezident Barack Obama označil ve svém nedělním proslovu k americkému národu středeční střelbu v kalifornském San Bernardinu za teroristický čin, jehož účelem bylo zabíjet nevinné lidi. Jednalo se podle něj o "izolovaný incident". Ve svém 13 minutovém projevu Obama mluvil o boji proti terorismu a slíbil zničení takzvaného IS.

Obama měl podle včerejší tiskové zprávy Bílého domu hovořit o krocích, které "zajistí obyvatelstvu bezpečnost", o boji s teroristickou hrozbou a především o tom, "jak ji porazíme". Promluvit měl také o stavu vyšetřování "tragického útoku" v San Bernardinu. Nakolik splnil očekávání amerického lidu je zřejmé z jeho projevu:

Uvedl, že „Muslimští Američané jsou naši přátelé, sousedé a spolupracovníci, naši sportovní hrdinové. A ano jsou mezi nimi i muži a ženy v uniformách, kteří jsou ochotni zemřít pro obranu naší země. Musíme to mít na paměti,“ (Zdroj: eurodenik.cz)

Američtí islámisté jsou hrozbou pro národní bezpečnost USA.

Americký prezident upozornil na nebezpečí šíření radikalismu po internetu, a proto by podle něj měl být omezen přístup lidí k příslušnému obsahu na sociálních sítích. Vyzval proto technologické firmy, aby se připojily k boji proti IS a jeho velmi aktivní propagandě na sociálních sítích. Hrozba terorismu v posledních několika letech postoupila do nové fáze, a teroristé se nyní uchylují k novým formám násilí, jakou byla například střelba v Kalifornii.

Obama Američanům slíbil, že „Zničíme IS a další organizace, které se pokusí nás zabíjet." Úspěch podle něj nebude záviset na „silných slovech“, ale silných a chytrých činech. Americká armáda prý bude nadále pronásledovat teroristy, ať jsou ve kterékoli zemi. Spojené státy se však nenechají zatáhnout do pozemní války v Iráku a Sýrii, řekl prezident.

Oběťmi IS jsou většinou právě muslimové a právě ty vyzval, aby bojovali proti „extremistickým ideologiím“. Šíření radikálního islámu je podle něj „skutečným problémem, s nímž se muslimové musí bez omlouvání vypořádat," ale doplnil také „Nemůžeme se obrátit proti sobě tím, že budeme tento boj definovat jako boj mezi Spojenými státy a islámem. To je to, co skupiny jako IS chtějí. Ony však nemluví za islám jako celek.“

Obama ve svém projevu rovněž opětovně vyzval Kongres ke schválení zákonů omezujících držení střelných zbraní. Prohlásil, že policejní a zpravodajské orgány mohou být jakkoli efektivní, ale potenciální střelce identifikovat nedokážou. Zablokovat přístup možných vrahů ke zbraním je podle prezidenta záležitostí národní bezpečnosti. „Co můžeme a musíme udělat, je ztížit jim možnost zabíjet,“ prohlásil prezident.

Zdroj: lidovky.czeurodenik.czTagy článku