Prominentní obhájce lidských práv může dostat až 150 let vězení. Urazil thajského krále

Prominentní obhájce lidských práv může dostat až 150 let vězení. Urazil thajského krále
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: thajská vlajka
08 / 05 / 2017, 07:30

Známý thajský obhájce lidských práv a právník Prawet Prapankul může strávit až 150 let za mřížemi za to, že měl urazit královskou rodinu.

Prapankul je dlouhodobě trnem v oku vojenskému režimu, který vládne od převratu v roce 2014. Ten tehdejší král Pchúmipchon Adundét posvětil.

Generálům, kteří vládnou v Thajsku pevnou rukou, vadí především to, že Prapankul poskytuje právní služby opoziční Spojené frontě za demokracii proti diktatuře (tzv. červené košile), která se veřejně staví proti současnému thajskému politickému režimu a pořádá proti němu různé akce. Ty hodnotí thajská generalita jeko ilegální a její členy perzekvuje.

Prapankul byl zadržen policií doma 29. dubna. Lidskoprávní aktivisté v zemi měly obavy o jeho život, protože nebylo několik dní jasné, kde se nachází. Až minulý týden ve středu se objevil Prapankul u soudu, kde čelí 10 bodům obžaloby, přičemž nejzávažnější je urážka karálovské rodiny, což je těžký zločin.Pokud bude shledán vinným ve všech bodech obžaloby, může si prominentní právník ,,odsedět" až 150 let.

Tento případ kritizuje i organizace Human Rights Watch, která prohlásila, že vojenský režim používá ,,ohýbání" práva k tomu, aby omezovala činnost opozice. ,,Vojenský režim používá agresivně větší či menší obvinění, aby umlčel hlas opozice a názory, které hodnotí jako nepřípustné", prohlásil thajský spolupracovník Human Rights Watch Sunai Phasuk.

Vojenský režim je v Thajsku u moci tři roky, kdy generálové provedli s ,,tichým" posvěcením krále převrat. Opoziční síly jsou v zemi trvale potlačovány a protirežimní představitelé perzekvováni a vězněni.

 

psali jsme:

Thajsko zvažuje trest smrti pro státní úředníky, kteří přijmou větší úplatek

Zdroj: rt.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace