Rvačky a šikana mezi prezidentovými ochránci. Útvar se zmítá v dlouhodobých problémech

Rvačky a šikana mezi prezidentovými ochránci. Útvar se zmítá v dlouhodobých problémech
02 / 07 / 2018, 11:30

Útvar ochrany prezidenta se zmítá v rozporech. Média sice v minulosti informovala o šikaně, kvůli které jej opustila řada zkušených osobních strážců. Až nyní však vyplouvá na povrch, že v útvaru museli někteří policisté čelit i fyzickému napadání.

Security magazín disponuje podnětem k prošetření protiprávního jednání ze strany vedoucích služebních funkcionářů dvousetčlenného Útvaru pro ochranu prezidenta. Ten byl doručen některými z osobních strážců přímo institutu policejního ombudsmana.

Jako oběť nevybíravé šikany se na ombudsmana obrátil například jeden z nejzkušenějších pracovníků ochranky Z. (jméno po dohodě s ním nezveřejňujeme, pozn.). Žádal o pomoc ohledně nedodržování zákonných ustanovení ze strany nadřízených. „Některé byly již v trestněprávní rovině a prokazatelně poškozovaly moje zdraví,“ uvedl Z.

Nejen podle písemností, jež má Security magazín k dispozici, nýbrž i nahrávek z jednání s institutem ombudsmana, kdy dotčení policisté využili svého práva a v souladu se zákonem si rozhovory zaznamenali, není pochyb o tom, co se v útvaru děje.

Policisté ombudsmana informovali, že třeba velitel směny npor. M. se k podřízeným choval více než nestandardně. Přitom šikana probíhala již několik let dozadu a šikanovaní, když si stěžovali, museli podstupovat předem domluvené a prý zmanipulované psychologické vyšetření, které je stálo místo u útvaru.

„Tyhle věci se děly už v roce 2015. Pražský hrad proto musel o rok později začít intenzivně posilovat svoji ochranu,“ uvedl Z.

Personální krize

Je pravda, že speciální útvar na ochranu prezidenta neměl tehdy zničehonic dost členů. Situaci musel řešit policejní prezident Tomáš Tuhý, a vydal dokonce pokyn, aby k útvaru nastoupilo 24 policistů z krajů. Policejní prezidium informace potvrdilo: „Tento pokyn policejního prezidenta byl skutečně vydán.“

Sdělovací prostředky též informovaly, že další třetina těch nejzkušenějších členů důležitého útvaru přemýšlí o odchodu kvůli nesouhlasu s tím, jak je řízen, a část odešla.

„Už to prostě nešlo skousnout,“ popisuje dnes jeden z někdejších ochránců (jméno si rovněž nepřál uvést). „A nejde jen o to, že Miloše Zemana střežili nezkušení bodyguardi. Nezkušenost se podepsala i na rozhodnutí vedoucích, že bezprostřední ochranu prezidenta nebudou tvořit čtyři lidé, ale jen tři, což byl v době zvýšeného rizika z teroristických úderů vyložený risk.“

„Kvůli permanentnímu bossingu, který pokračuje, přemýšlí o odchodu další policisté. Šikanováním a nízkou profesionalitou vedení útvaru, které se před prezidentem kvůli efektu jen předvádí, jsme k odchodu či rezignaci tak či onak nuceni, svěřuje se Z.

Rvačka na pracovišti

Institutu policejního ombudsmana oznámil Z. hrubé fyzické napadení svojí osoby ve službě, kdy ho zmlátil pprap. H. Napadení si vyžádalo lékařské ošetření. Výsledek situace, kdy byl Z. napaden, byl sice ten, že H. byl donucen dobrovolně odejít ze služebního poměru. Nicméně Z., jenž rvačku nevyprovokoval, byl vyslán na údajně zmanipulované psychotesty.

Podle dokumentace se současně odkazoval na podporu řadových kolegů, kteří se jej v té době přímo zastávali s tím, že za nic nemůže a že na psychotesty byl vyslán neprávem. Nato byl Z. z útvaru propuštěn po téměř celoživotní službě.

psali jsme: Ochranka amerického prezidenta - opakovaná selhání - rezignace šéfky

Kancelář policejního ombudsmana přitom na nahrávkách připouští, že o manipulaci s psychotesty dlouhodobě ví, a doplňuje: „Psychologové si vymysleli i tu dvouletou lhůtu pro možnost opětovného vykonání psychologického vyšetření za účelem znovupřijetí k Policii ČR, přitom málokdo ví, že tato skutečnost v zákoně zanesena vůbec není.“

Ombudsman: Hoďte se marod

Policejní ombudsman však problémy v útvaru nakonec nijak neřešil. Na nahrávce Z. pouze sděluje: „Hoďte se marod a dejte se do kupy.“

V oficiálním stanovisku pak stojí: „Kancelář ombudsmana Ministerstva vnitra stojí mimo strukturu Policie České republiky. Jsme oprávněni navrhovat případné změny či systémová opatření vedoucí ke zkvalitnění činnosti policie, hasičů a ministerstva a chránit tak práva a oprávněné zájmy příslušníků a zaměstnanců.“

Někteří pracovníci včetně Z. se proto nyní rozhodli najmout si zkušené právníky. „Hodláme se bránit i soudně a napadnout rozhodnutí o našem propuštění.“

Chrastavské stigma

Útvar pro ochranu prezidenta je speciální policejní oddíl, který zajišťuje jak osobní a bezpečnostní ochranu hlavy státu a jeho manželky, tak jejich přepravu a ochranu sídla prezidenta i míst, kde zrovna pobývá. Tato ochrana je zajišťována též po skončení funkce, tedy doživotně.

Útvar se dostal do problémů již v roce 2012 po „airsoftovém atentátu“ na prezidenta Václava Klause v severočeské Chrastavě. Tehdy šestadvacetiletý P. Vondrouš vystřelil na Zemanova předchůdce sedm ran z kuličkové pistole. Osobní strážce útok zaskočil a prezidenta nedokázali ochránit. Klaus vyvázl bez újmy, ale šéf útvaru Jiří Sklenka po selhání svých lidí rezignoval.

Ochranu prezidenta do incidentu zajišťovalo celkem 25 bodyguardů, kteří se střídali ve směnách. Kolik jich je nyní, není jasné, útvar tyto informace považuje za „choulostivé“. Sdílný není ani hradní mluvčí Jiří Ovčáček, ovšem shora jsme je již naznačili.

Po aféře s rudými trenkami vlajícími nad Hradem byl první, kdo přišel o místo, Sklenkův nástupce Petr Dongres. V roce 2016 požádal krátce po skandálu o převelení. Předtím se skupině Ztohoven podařilo překonat ochranu Pražského hradu a místo standarty vyvěsit trenýrky. Zeman naznačil, že by šéfa ochranky stejně nechal odvolat.

Velitel Hradní stráže Radim Studený, jehož Zeman také kritizoval za bezpečnostní selhání, byl odvolán dva týdny po odchodu Dongrese. Studený se hájil tím, že byl v době incidentu na dovolené. Prezidentův kancléř Vratislav Mynář nakonec odvolal i šéfa hradního odboru bezpečnosti Jana Fulíka. Spekulovalo se, že za jeho odchodem stojí osobní spory.

Napadení ve volební místnosti

Po osmi měsících, kdy byl post šéfa ochrany neobsazen, se vedení ujal Zdeněk Šiman. Ten působil jako Zemanův bodyguard v době, kdy byl současný prezident českým premiérem, a jak Miloš Zeman sám prozradil, dokonce za ním jezdil na chalupu na Vysočině, když byl „pouhým“ důchodcem.

psali jsme: Skandál ochranky slovenského prezidenta

Útvar se naposledy zviditelnil v době loňských parlamentních voleb. Polonahá žena dokázala přiběhnout s rukama nad hlavou až před Zemana, než ji srazil k zemi jeden z členů ochranky. Další policista ve stejné chvíli přiskočil k prezidentovi a strhl ho směrem ke stolu, za kterým seděli členové volební komise.

„Lze naprosto legitimně vyčíst ochrance to, že přivedla prezidenta do volební místnosti, aniž by přesně věděla, kdo v ní je. Přítomné měla ochranka dopředu zkontrolovat, novináře přes průkazy, ženu by takto odhalili,“ popsal bezpečnostní expert Andor Šándor.

Nové vozy

Policie také nedávno rozhodla, že nakoupí pro útvar tělesné stráže nová vozidla včetně pancéřovaného automobilu nebo VIP limuzíny. Za 11 vozů zaplatí asi 50,2 milionu korun včetně DPH. Vyplývá to ze zakázky, která byla vypsána.

Policie ji již jednou vypsala, zájem o ni projevily dvě firmy. Obě byly ale vyřazeny, protože nesplnily požadovaná kritéria.

Zeman od začátku svého působení ve funkci prezidenta využívá vozů Škoda Auto. Podle Ovčáčka je firma hlavě státu půjčuje a pravidelně obměňuje. K dispozici má prezident limuzínu Superb a SUV model Kodiaq, řekl Ovčáček.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

 

Tagy článku