Trestný čin hanobení prezidenta republiky? Návrat do rané doby normalizační

Trestný čin hanobení prezidenta republiky? Návrat do rané doby normalizační
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: Miloš Zeman
15 / 11 / 2016, 19:00

Skupina zhruba 60 poslanců v čele s komunistickým poslancem Zdeňkem Ondráčkem navrhla vrátit do trestního zákona paragraf o veřejném hanobení prezidenta republiky.

KOMENTÁŘ

Tomu, kdo by se takového skutku dopustil, by hrozil až jeden rok vězení. Daný návrh však není předložen v roce 1975, ale v roce 2016. A ještě navíc v předvečer výročí 17. listopadu.

Je jasné, že návrh byl napsán na obranu stávajícího prezidenta Zemana. Ve skutečnosti však nemají podobné nápady žádný smysl a jsou jen nostalgickým závanem některých soudruhů (poslanec Ondráček) po časech minulých.

Sami předkladatelé návrhu by měli zmínit především fakt, že prezident republiky je z titulu své funkce také politik, a proto musí snést i více útoků proti své osobě, i když by byly útočné či urážející. Nemáme přecena Hradě cara či císaře, který by byl ve funkci uctíván jako Bůh jako například japonský císař Hirohito, který byl ještě za svého života zbožštěn.

Argument poslance Ondráčka, že paragraf by měl ,,výchovný" charakter, je zcela mimo mísu. Koho by chtěl vlastně vychovávat a jak? Přijetí tohoto návrhu by nás akorát vrátilo do normalizačních časů, kdy lidé na prezidenta Husáka také nadávali, akorát doma či v hospodách. Chybělo jim snad nějaké vychování? Nikoliv.

Poslanci by měli svou pozornost obrátit k věcem důležitějším, reálným a především v čase přítomným. Paragraf veřejného hanobení prezidenta republiky je nesmysl, který nemá žádné opodstatnění. Navrhovatelé jsou ve své většině fan klub Miloše Zemana, který chce současného prezidenta chránit před útoky jeho politických soupeřů.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.