Turecko nedodržuje dohodu s EU. Do Řecka dorazilo dalších 9900 běženců.

Turecko nedodržuje dohodu s EU. Do Řecka dorazilo dalších 9900 běženců.
Autor fotografie: YouTube/screenshot
09 / 01 / 2016, 18:00

Dotace tří miliard eur pro Turecko- investice vyhozená z okna? Maďarský premiér Orbán chce vybudovat plot a neprůchodné zábrany na severních hranicích Řecka s Makedonií a Bulharskem.

Nenaplnily se naděje evropských politiků, že se přes zimní období razantně sníží počet uprchlíků, kteří směřují do západní Evropy z Turecka přes řecké ostrovy. Jenom za první týden tohoto roku dorazilo do Řecka kolem 9900 uprchlíků. Evropští politici začali nahlas vyslovovat pochybnosti, zda dohoda s Tureckem, které se zavázalo za pomoc ve výši minimálně tří miliard eur lépe strážit své pobřeží, funguje.

Je to sice výrazný pokles oproti loňskému roku, kdy v průměru za týden se na řecké ostrovy dostalo 16.300, ale představy EU byly poněkud jiné. Za pokles počtu uprchlíků není ale odpovědné Turecko, ale špatné povětrnostní podmínky, které ztížily migrantům cesty přes Středozemní moře.

Přitom EU slíbila Turecku dotaci (pozn. redakce: vyhovuje spíše termín "úplatek"?) přes 80 miliard korun na "pomoc syrským uprchlíkům" a za to, že nebude pouštět imigranty dál do Evropy ho přijme EU jako svého plnohodnotného člena, jehož občané budou cestovat bez víz. Na tom se domluvili zástupci Evropské unie a Turecka už 30. listopadu loňského roku. Donald Tusk tehdy oznámil, že EU poskytne Ankaře tři miliardy eur na zlepšení situace tamních syrských uprchlíků.

K dohodě došlo na základě předchozích vyjednávání kancléřky Merkelové s tureckým premiérem Ahmedem Davutoglem v říjnu 2015. Po jejím odjezdu z Ankary prohlásil Davutoglu, že "Turecko nemůže přijmout návrh německé kancléřky Merkelové na připojení k EU pod heslem "Dáme vám peníze a zajistíte, aby uprchlíci zůstali v Turecku". A Ankara se zřejmě tímto názorem řídí dál.

Místopředseda Evropské komise Frans Timmermans uvedl na adresu Ankary, že turecká vláda by měla vynaložit větší úsilí k provádění listopadových dohod. „Jsme absolutně nespokojeni, a budeme se i nadále snažit, abychom zajistili plnění dohod, které byly  sjednané s Tureckem," řekl.

Informaci zveřejnil deník The Telegraph s odvoláním na americké The Financial Times. "Jediným měřítkem měl být pokles počtu uprchlíků.... a nyní je jasné, že tyto údaje v posledních několika týdnech zůstaly poměrně vysoké," řekl Timmermans.

EU a především Berlín se obává, že Turecko neplní svoji část dohody a nedělá téměř nic pro zastavení uprchlické tsunami do Evropy. A Turecko se snaží vykroutit se ze svého slibu a nyní premiér Davutoglu dokonce uvedl, že "nemůže dát žádné záruky k omezení počtu uprchlíků, protože vše je závislé na tom, co se děje v Sýrii." Ankara dokonce tvrdí, že příliv migrantů do Evropské unie bude pokračovat. 

Maďarský premiér Viktor Orbán dohodu kritizoval už předem a tvrdil, že Turecko si klade nepřijatelné podmínky. Nyní znovu zopakoval, že v ní nevěří a přednesl nový návrh: Evropská unie by podle něj měla posunout své hranice na sever. Vybudovat plot a neprůchodné zábrany na severních hranicích Řecka s Makedonií a Bulharskem.

"Opevněnou linii potřebujme vybudovat na sever od Řecka," řekl maďarský premiér, který patří v Evropské unii k nejhlasitějším kritikům imigrace a loni nařídil vybudovat ploty s ostnatými dráty podél maďarské hranice se Srbskem a Chorvatskem.

Nikoliv Turecko, ale Makedonie, která není členem EU, má podle Orbána dostat masivní ekonomickou pomoc. Zároveň navrhl, aby Bulharsko bylo přijato do schengenského prostoru. To se zatím nestalo kvůli tomu, že některé západní členské státy EU se obávaly přílivu bulharských Romů. Zdroj: sputniknews.comzpravy.aktualne.cz

Jak dnes informovala Mezinárodní organizace pro migraci (IOM), při snaze o překonání Egejského moře, zejména při ztroskotání gumových člunů u tureckého pobřeží z posledních dnů, rovněž v prvním letošním týdnu přišlo o život nebo se stalo nezvěstnými 46 běženců nebo migrantů.

Počet obětí je tak už o polovinu vyšší než byl za celý leden loňského roku a rovněž vyšší než za první tři měsíce 2015. Celkem 34 těl utonulých obětí byly nalezeny na tureckých březích po dvou lodních nehodách, když se migranti pokoušeli dostat na řecký ostrov Lesbos.

Do Řecka loni podle OSN dorazilo po moři na 800.000 lidí. Jde tak o největší uprchlickou vlnu na starém kontinentu od druhé světové války. Podle IOM zemřelo loni při pokusu dostat se do Evropy přes Středozemní moře 3771 migrantů, více než v roce 2014, kdy to bylo 3279 obětí.

Tagy článku