"Uprchlík" unesl egyptské letadlo. Na Kypru žádá o azyl.

&quote;Uprchlík&quote; unesl egyptské letadlo. Na Kypru žádá o azyl.
Autor fotografie: Andrew Thomas, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic|Popisek: Larnaca - International (LCA / LCLK) Cyprus, August 2010.
29 / 03 / 2016, 11:45

AKTUALIZOVÁNO / Drama na letišti v kyperské Larnace je u konce. Po několika hodinách se únosce kyperským úřadům vzdal a neměl u sebe výbušninu, ale pouze její atrapu. Policie údajně už během vyjednávání tušila, že muž nemá u sebe trhavinu. Kvůli bezpečnosti rukojmích ale nezasáhla.

Larnaka (Kypr) - Airbus A320 společnosti EgyptAir letělo do Káhiry ze Saúdské Arábie, ale v Alexandrii mělo mezipřistání.  Pilot letadla oznámil, že únosce pohrozil, že odpálí pás s výbušninami, který má údajně na sobě, a nutil posádku odklonit směr letu na Kypr. Po přistání na letišti v kyperské Larnace únosce většinu z 55 cestujících už propustil, ale stále zadržuje sedmičlennou posádku a několik cizinců. Všichni egyptští cestující jsou na svobodě.

Egyptská státní média mezitím únosce identifikovala jako Egypťana Ibráhíma Samáhu, který chce získat na Kypru azyl. Podle svědků vyhodil z letadla na letištní plochu dopis a žádá, aby byl doručen jeho bývalé ženě, která žije na Kypru.

Egyptské úřady se mezitím omluvily profesoru Ibrahimu Samahovi, který byl původně označen za únosce letadla A320. „Omlouváme se panu Ibrahimu Samahovi za to, že jeho jméno bylo omylem spojeno se situací kolem únosu letadla", praví se ve zprávě televizní stanice. Zdroj: cz.sputniknews.com

Kyperské zdroje zatím nepotvrdily, že má muž u sebe výbušniny. Na letiště v Larnace byla vyslána protiteroristická jednotka, letiště je uzavřeno a lety na Kypr odkloněny na letiště v Pafosu na západě ostrova. 

Únos egyptského letadla znovu obrátil pozornost na bezpečnost egyptské letecké dopravy. Egypt se ještě nevzpamatoval z důsledků teroristického atentátu na ruské letadlo, v jehož troskách loni v říjnu na Sinajském poloostrově zemřelo všech 224 lidí z jeho paluby.

Kyperský prezident Nikos Anastasiadis prohlásil, že v případě únosu egyptského letadla A320 nejde o teroristický čin. „Všechno se vždycky děje kvůli ženě", odpověděl prezident na otázku novinářů v závěru tiskové konference s předsedou Evropského parlamentu Martinem Schulzem. Zdroj: cz.sputniknews.com, ČTK

Foto: commons.wikimedia.orgAndrew Thomas from Shrewsbury, UK

 

 

 

Tagy článku