"Uprchlík" unesl egyptské letadlo. Na Kypru žádá o azyl.

&quote;Uprchlík&quote; unesl egyptské letadlo. Na Kypru žádá o azyl.
Autor: Andrew Thomas, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic|Popisek: Larnaca - International (LCA / LCLK) Cyprus, August 2010.
29 / 03 / 2016, 11:45

AKTUALIZOVÁNO / Drama na letišti v kyperské Larnace je u konce. Po několika hodinách se únosce kyperským úřadům vzdal a neměl u sebe výbušninu, ale pouze její atrapu. Policie údajně už během vyjednávání tušila, že muž nemá u sebe trhavinu. Kvůli bezpečnosti rukojmích ale nezasáhla.

Larnaka (Kypr) - Airbus A320 společnosti EgyptAir letělo do Káhiry ze Saúdské Arábie, ale v Alexandrii mělo mezipřistání.  Pilot letadla oznámil, že únosce pohrozil, že odpálí pás s výbušninami, který má údajně na sobě, a nutil posádku odklonit směr letu na Kypr. Po přistání na letišti v kyperské Larnace únosce většinu z 55 cestujících už propustil, ale stále zadržuje sedmičlennou posádku a několik cizinců. Všichni egyptští cestující jsou na svobodě.

Egyptská státní média mezitím únosce identifikovala jako Egypťana Ibráhíma Samáhu, který chce získat na Kypru azyl. Podle svědků vyhodil z letadla na letištní plochu dopis a žádá, aby byl doručen jeho bývalé ženě, která žije na Kypru.

Egyptské úřady se mezitím omluvily profesoru Ibrahimu Samahovi, který byl původně označen za únosce letadla A320. „Omlouváme se panu Ibrahimu Samahovi za to, že jeho jméno bylo omylem spojeno se situací kolem únosu letadla", praví se ve zprávě televizní stanice. Zdroj: cz.sputniknews.com

Kyperské zdroje zatím nepotvrdily, že má muž u sebe výbušniny. Na letiště v Larnace byla vyslána protiteroristická jednotka, letiště je uzavřeno a lety na Kypr odkloněny na letiště v Pafosu na západě ostrova. 

Únos egyptského letadla znovu obrátil pozornost na bezpečnost egyptské letecké dopravy. Egypt se ještě nevzpamatoval z důsledků teroristického atentátu na ruské letadlo, v jehož troskách loni v říjnu na Sinajském poloostrově zemřelo všech 224 lidí z jeho paluby.

Kyperský prezident Nikos Anastasiadis prohlásil, že v případě únosu egyptského letadla A320 nejde o teroristický čin. „Všechno se vždycky děje kvůli ženě", odpověděl prezident na otázku novinářů v závěru tiskové konference s předsedou Evropského parlamentu Martinem Schulzem. Zdroj: cz.sputniknews.com, ČTK

Foto: commons.wikimedia.orgAndrew Thomas from Shrewsbury, UK

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace