Vnitro varuje před migranty. Podíl cizinců na organizovaném zločinu činí už 49 procent

Vnitro varuje před migranty. Podíl cizinců na organizovaném zločinu činí už 49 procent
Autor: flickr.com (public domain)
09 / 07 / 2018, 11:30

Ve strukturách organizovaného zločinu na území České republiky podle jednotlivých cizích národností byli v roce 2017 nejvíce zastoupeni Vietnamci, Ukrajinci, Rusové a Albánci, přičemž migrační krize tvoří živnou půdu pro zločin. Vyplývá to z dokumentace ministerstva vnitra, konkrétně z Koncepce boje proti organizovanému zločinu do roku 2023, která byla nedávno předložena vládě.

Podíl cizinců na organizovaném zločinu v tuzemsku činí podle zprávy celkem již 49 procent. Ve druhé skupině cizinců, kteří v Česku vyvíjeli loni protizákonné činnosti, byli zastoupeni Srbové (proti roku 2015 vzestup), Slováci, Bulhaři, Rumuni. Do třetí skupiny sestoupili Poláci a Číňané, patřili do ní ještě Nigerijci.

Málo zastoupeni byli Bosňané, Iráčané, Gruzínci (proti roku 2016 méně), Tunisané, Dagestánci, Litevci, Izraelci, Moldavané, Alžířani, Thajci, Makedonci. Oproti roku 2016 se snížil podíl Němců, nevyskytli se ani Italové.

Varování před vznikem komunit

Dopad na bezpečnostní situaci bude mít podle zprávy rozhodnutí EU o uvolnění vízového režimu s Ukrajinou, Tureckem, Gruzií a Kosovem. Bezpečnostní složky jsou znepokojeny, zločinci z těchto zemí dostanou volný průchod.

psali jsme: Migranti v Německu si vymýšlejí zločiny, aby se vyhnuli deportaci

V závěrech pak vnitro varuje před povinným přijímáním přistěhovalců: „Přesun většího množství osob v rámci současné migrační situace a možné povinné relokace uprchlíků by mohl vést ke vzniku uzavřených komunit, které hrozí být živnou půdou pro zločin včetně organizovaného zločinu s mezinárodním přesahem.“

Ve spojení s existencí jazykové, kulturní a etnické bariéry podle zprávy potenciálně hrozí výrazné znesnadnění policejní práce. „V souvislosti s migrační situací očekáváme nárůst počtu případů padělání cestovních dokladů a vyšší počet případů obchodu s lidmi,“ uvádí dokument.

Největší hrozbou jsou Albánci

Další významnou položkou v organizovaném zločinu jsou drogy, které proudí přes Balkán. Výraznou roli v oblasti organizace obchodu s drogami mají osoby původem ze zemí Západní Afriky, nejčastěji Nigérie. V rámci kriminálních aktivit spolupracují se zločineckými skupinami původem z bývalé Jugoslávie, vietnamskými zločineckými skupinami a občany České republiky.

psali jsme: Nekontrolovanou migraci považuje Slovensko za hrozbu stability EU

Jako největší hrozba pro vnitřní bezpečnost ČR byly ze všech cizineckých kriminálních struktur v roce 2017 identifikovány albánské zločinecké skupiny. Tyto si totiž v předchozí době vytvořily silný vliv na trasy, kterými do Evropy putuje nelegální zboží, přičemž v současné době jsou tyto pašerácké trasy kromě obvyklých komodit využívány ve značné míře i k realizaci nelegální migrace osob. 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace