Zákon o komerční bezpečnosti prochází nebývalým množstvím připomínek

Zákon o komerční bezpečnosti prochází nebývalým množstvím připomínek
12 / 06 / 2018, 18:30

Zákon o bezpečnostních činnostech, který je v přípravě již mnoho let, nyní prošel koncem mezirezortního připomínkového řízení na své legislativní cestě ke schválení. Připomínek se sešlo v součtu přes 200 a z toho většina zásadních. Své připomínky k návrhu zákona a důvodové zprávě poslaly povinná místa z řad úřadů státní správy i vyšších samosprávních celků, stejně tak i mnoho dalších připomínek a podnětů zaznělo z profesních sdružení.

Zákon o Bezpečnostní činnosti si klade za cíl regulovat a zpřísňovat poskytování komerčních bezpečnostních služeb v ČR. Již od 90. let jsou známy pokusy tento trh, ve kterém působí až 30 tisíc pracovníků, zregulovat legislativními nástroji. V současnosti je však návrh zákona O bezpečnostní činnosti na konci mezirezortního připomínkového řízení, ve kterém se sešlo přes 200 připomínek z různých stran, z nichž je většina zásadních.

psali jsme: Komerční bezpečnost ve službách radnice

Ze státních institucí se nejostřeji proti zákonu staví ministerstvo průmyslu a obchodu, které nespatřuje potřebu trh komerční bezpečnosti regulovat zákonnou normou. Dále se domnívá, že přijetí zákona bude komplikovat vstup nových podnikatelských subjektů na trh a současně se obává prohlubování nedostatku bezpečnostních pracovníků, který je již nyní vlivem nízké nezaměstnanosti velmi citelný a je částečně kompenzován růstem mezd. MPO nadále upozorňuje na nekompatibilitu s právem EU a pravidly volného trhu.

Na podobnou nekompatibilitu upozorňuje ve svých připomínkách i ministerstvo financí. To současně vystupuje proti cenové regulaci v oblasti mezd bezpečnostních pracovníků a považuje tento krok za zbytečný. V pátek 8. června byla atmosféra na ministerstvu vnitra napjatá do poslední chvíle. Mnoho podnětů zaznělo již od samotných profesních sdružení, které si přejí hlavně kultivaci prostředí, vznik komory s přeneseným výkonem státní správy a určité pravomoci, které bezpečnostním pracovníkům budou usnadňovat výkon jejich činností. Neshody panují mezi MV, ale i profesními komorami navzájem ohledně například vymahatelnosti povinností objednatelů bezpečnostních služeb.

psali jsme: Mezinárodní konference Forum 2000 pohledem komerční bezpečnosti

V pondělí 11. 6. bylo oficiálně zakončeno vypořádání. Nejvíce rozporů mělo zmiňované MPO a MF, s nimiž bude nadále probíhat dohadovací řízení. Oproti tomu oborová sdružení skončila s mnoha připomínkami nevyslyšenými, neakceptovanými. Finální znění návrhu zákona po zapracování všech uznaných připomínek bude hotové do konce července tohoto roku.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace