foto: Top security/Ilustrační obrázek
Security magazín pořídil rozhovor s jednatelem bezpečnostní agentury TOP security Pavlem Mikšátkem. Jakým klientům TOP security poskytuje své služby? Co Mikšátko soudí o aktuálně připravovaném zákonu o SBS? O tom všem a dalších tématech již více v našem interview.

foto: Pavel Mikšátko
Můžete prosím ve stručnosti představit Vaši společnost?
TOP security vznikla už v roce 1992 jako jedna z prvních bezpečnostních agentur tehdy ještě v Československé republice. Z původně malé pražské firmy jsme se za 30 let vypracovali na společnost, která má 14 poboček po celé České republice a díky tomu dokážeme pokrýt téměř celé území republiky. Za tuto dobu jsme nasbírali řadu zkušeností a vybudovali si vlastní know-how vycházející nejen z tuzemských zakázek a spoluprací, ale také ze zahraničních partnerství, účasti na školeních a seminářích.
V dnešní době u nás klienti najdou kompletní portfolio bezpečnostních služeb. Snažíme se odlišit od klasických bezpečnostních agentur, kterých jsou na našem trhu stovky, a proto nevyužíváme agenturní zaměstnance, ale všechny pracovníky si sami školíme a v průběhu všech zakázek také pravidelně kontrolujeme. Máme tak jistotu, že naše služby jsou na opravdu vysoké úrovni. Všem klientům se snažíme nabízet co nejoptimálnější služby, což je možné díky chytrému kombinování fyzické ostrahy a zabezpečovacích systémů. Je už na klientovi, zda dá přednost sofistikovanému elektronickému zabezpečovacímu systému s vysokým stupněm propracování nebo ekonomicky výhodné variantě zabezpečení. V rámci vlastního technického vývojového střediska pracujeme na testování a inovaci moderních bezpečnostních prvků a každému klientovi předkládáme takové řešení, které bude nejen odrážet jeho potřeby, ale bude vysoce účinné v řádu několika let.
Kromě bezpečnostních služeb ale poskytujeme i servisní služby facility managementu, které zajišťuje naše sesterská společnost NOKIKA. Reagujeme tak na stále rostoucí požadavek na komplexnost služeb, kdy klienti chtějí v rámci zakázky obstarat bezpečnostní služby, správu recepce, úklidy kanceláří, výrobních hal či speciální čištění výrobních strojů. Naši pracovníci se také postarají o sekání trávy, údržbu zeleně a v zimě o úklid sněhu.
Mezi vaše klienty patří společnosti, jako je RegioJet nebo Žabka a mnoho dalších. Poskytujete bezpečnostní služby také institucím ve veřejném sektoru?
Ano, veřejné instituce patří mezi naše významné klienty. Spolupracujeme například s Klaudiánovou nemocnicí v Mladé Boleslavi, Klášterem Plasy nebo Ústavem chemických procesů Akademie věd České republiky. Naše služby využívá i Ministerstvo práce a sociálních věcí, Generální finanční ředitelství a řada dalších institucí. Spolupracujeme s organizacemi a úřady jak na obecní, okresní, krajské, tak i celorepublikové úrovni. U těchto institucí se kromě klasických služeb ostrahy, instalace kamerových nebo elektronických zabezpečovacích systémů klade důraz i na kybernetickou bezpečnost. I tuto oblast jsme díky bezpečnostním expertům schopni pokrýt.
Jak se mění trendy ve vašem oboru v reakci na zhoršené bezpečnostní a ekonomické podmínky? Jak těžké je se jim přizpůsobovat, a jsou moderní technologie velkým pomocníkem?
Poslední roky se do oblasti security promítají velmi významně různé vlivy. V době pandemie onemocnění Covid-19 se hodně firem potýkalo (a stále potýká) s potřebou zajistit co největší bezpečnost zaměstnanců, a proto se řada našich pracovníků ostrahy musela transformovat do pomocníků, kteří kromě obvyklých činností spojených s ostrahou prováděli také kontrolu teploty u vstupů do objektů a zajišťovali potřebné hygienické standardy. Pro naše klienty jsme připravili soubor opatření, díky kterým jsme společně překonali nejtěžší měsíce. Kromě dodávek hygienických potřeb a desinfekce máme připraveny záložní pracovníky, kteří v případě nemocí a karantén plnohodnotně nahrazují chybějící zaměstnance a disponujeme i speciálním týmem, který může v případě potřeby během několika hodin provést kompletní dezinfekci budov. Instalovali jsme i termokamery, které pomáhaly s detekcí teploty, což do této doby nebylo úplně obvyklé.
Globální pandemie samozřejmě změnila přístup k celkovému hodnocení bezpečnosti a nastolila potřebu mapovat situaci v celosvětovém měřítku a následně vyhodnocovat a predikovat vývoj situace. Na základě toho je pak možné se připravit na všechny varianty možných rizik a doporučit klientům nejvhodnější postupy a opatření.
Dalším velkým milníkem je válka na Ukrajině, která má bohužel celosvětový dopad na fungování ekonomik řady zemí. Velký význam se klade na ochranu měkkých cílů a významnou roli nyní hraje i kyberbezpečnost, kdy se setkáváme se stále narůstajícím počtem kybernetických útoků, které mají velký dopad geopolitického charakteru. V tuto chvíli ještě nejsme úplně schopni zjistit, jaké důsledky to pro nás do budoucna bude mít. Firmy by proto měly být vždy o krok napřed a my se jim snažíme pomoci v tom, aby byly připraveny jak na riziko hackerského útoku, tak na další rizika spojená například s ozbrojeným útokem. Bezpečnostní systémy jsou v tomto případě opravdu velkým přínosem a například kamerové systémy, přístupové systémy, elektronické zabezpečení, detekční rámy a skenery nebo SOS tlačítka by dnes měla být samozřejmostí. Největší překážkou je ale finanční dostupnost komplexního řešení, ale i zde se dají najít cesty, jak firmy, školy, nemocnice, instituce nebo soukromé objekty kvalitně zabezpečit i při adekvátních vstupních investicích.
Jak vnímáte současné nastavení podmínek fungování poskytovatelů bezpečnostních služeb v České republice? Například ve srovnání s blízkým zahraničím?
Bezpečnostní služby a jejich činnosti fungují v okolních státech na více měně podobných základech. Významnější rozdíly začínají na úrovní legislativních úprav. Ty v mnohém rozlišují různé úrovně činností v SBS a daří se jim na základě tohoto již předurčovat jejich ohraničený rozsah/rámec a definovatelnou kvalitu. Zde myslím, že nás posune o kus dále nově připravovaný zákon o SBS. Jako doplňující poznámku bych uvedl, že například v korporátní bezpečnosti vnímám určité vybrané služby, kde firmy kooperují napříč celým světem a jsou schopné tímto dosahovat vysoké efektivity, účinnosti a kvality. Zde se pracuje i u nás v České republice se standardy přebranými z vyspělejšího legislativního i etického prostředí SBS.
Velkým tématem je podoba nového zákona o SBS. Sledujete jeho přípravy? Jaké principy by měl obsahovat, aby byl pro vaše fungování přínosem?
Tuto změnu legislativy samozřejmě sleduji, protože se dotkne všech soukromých bezpečnostních agentur, tedy i nás. Zavedení zákona by mělo především přispět ke zkvalitnění služeb a lepší orientaci v tom, v jakých mezích by se měly agentury pohybovat. Je možné, že díky tomu řada subjektů s koncesí v oboru komerční bezpečnosti ukončí svou činnost, protože zkrátka nebudou schopny splnit nově nastavené legislativní povinnosti. Nemyslím si ale, že by šlo o velkou újmu, naopak se tak vytřídí agentury, které poškozují dobré jméno bezpečnostních služeb. V tuto chvíli by se novela zákona měla dostat k vládě během září 2022 a měla by vejít v platnost v roce 2024, ale její příprava se táhne už od roku 2018 a výsledek je stále nejistý. V TOP security se díky vysokému standardu služeb neobáváme větších dopadů, a proto pro nás připravovaný zákon není výraznou překážkou.
Tagy