Bell na Dnech NATO 2020

Bell na Dnech NATO 2020
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-SA 2.0) |Popisek: Bell 505
19 / 09 / 2020, 06:00

Bell Textron Inc., dceřiná společnost Textron Inc. (NYSE: TXT) předvede na Dnech NATO v Ostravě svoje špičkové stroje. Na tzv. statice budou k vidění dva vrtulníky – Bell 429 provozovaný slovenskou leteckou záchranou službou Air-Transport Europe a Bell 505 Jet Ranger X, který je v soukromých rukách.

„Je pro nás ctí mít možnost se vrátit na Dny NATO i letos. Jsme hrdí na náš vztah k České republice a chceme ho i nadále posilovat,“ říká Joel Best, Director of Military Sales and Strategy, Europe, Bell. „Česká republika i Bell jsou velmi inovativní, a máme proto radost, že můžeme do České republiky nejen přinést naše vojenské i komerční platformy, ale že můžeme podpořit průmysl jako takový, a to včetně možností na regionální spolupráci v rámci vertikálního vzletu,“ dodává Best.

Bell 429 i 505 jsou versatilní, ultra-moderní stroje navržené pro řadu misí, od korporátního transportu, po záchrannou službu (HEMS) nebo bezpečnostní služby pro veřejnost. Air-Transport Europe přiveze Bell 429 ve zdravotnické konfiguraci, v současné době slouží jako součást letecké záchranné služby na Slovensku, kde ATE provozuje tři stroje Bell 429 vyrobené v roce 2016. Každý z nich má již více než 740 letových hodin.

„Vystavený Bell 429 provozujeme z našich center v Žilině, Banské Bystrici a Košicích. Také slouží jako náhradní stroj v našem centru v Olomouci. Má dva 820kW motory a je multifunkční. Můžeme s ním letět až 278 km/hod, v úžasném dosahu 722 km,“ říká Roman Pavlík, mluvčí Air-Transport Europe v České republice. „Velikou výhodou vrtulníku je prostorná kabina s objemem 5,78 m3, což je jedna z největších kabin ve své třídě. Dveře umístěné v zadní části umožňují pohodlné naložení pacientů,“ dodává Pavlík.

Multifunkční bezpečný, efektivní a spolehlivý stroj s pěti sedačkami Bell 505 je vybaven pokročilou avionikou. Technologicky pokročilá palubní deska a adaptabilní kabina napomáhají tomu, že je tento vrtulník extrémně kompetitivní z hlediska nákladů a připraven na všechny výzvy, ať už jde o korporátní, výcvikové, HEMS, veřejné či turistické účely.

Otevřená kabina Bellu 505 poskytuje informace v reálném čase na obrazovce s HD rozlišením, což je ideální například v situacích, kdy je vrtulník využíván pro výcvik – instruktor i student mají skvělý přehled o situaci. HIRS (High Inertia Rotor System) dodává lepší pocit bezpečí při nácviku autorotace. Nové možnosti tréninku přiblížení zajišťuje možné nastavení autopilota. Integrovaný systém avioniky Garmin G1000Nxi je stejný jako u 429. Jedná se o nejnovější inovaci v oblasti avioniky od společnosti Garmin, zajišťuje pilotům situační povědomí, což je jeden z předpokladů pro úspěšné dokončení každé mise. Bell již předal více než 260 strojů typu 505 a může se pyšnit již více než 50 000 letových hodin svých zákazníků.

V loňském roce si Česká republika zvolila Bell UH-1Y Venom a AH-1Z Viper pro modernizaci své armády. Oba stroje mají shodných 85 % součástí, což umožní České republice s nimi realizovat různorodé mise od humanitární pomoci a asistence při katastrofách až po podporu při boji zblízka a ve vzduchu. Program obsahuje výcvik pilotů a obslužného personálu, podporu při údržbě a také požadované zapojení českého průmyslu po dobu životního cyklu strojů. Dodávka osmi UH-1Y a čtyř AH-1Z by měla být podle plánu dokončena do roku 2023.

Nad rámec programu průmyslové spolupráce se Bell zapojil se svými partnery i do dalších projektů – například v průběhu pandemie koronaviru věnovala finanční částku ČVUT na výrobu ochranných masek N95, které byly vytištěny na 3D tiskárně a předány ozbrojeným a bezpečnostním složkám. Center of Excellence Bellu pro Evropu je situováno v Praze.

Bell je lídrem v technologiích a inovacích. Bell 360 Invictus a V-280 Valor byly vybrány jako finalisté v programech americké armády Future Attack Reconnaissance Aircraft (FARA) a Future Long Range Assault Aircraft (FLRAA). Nedávno Bell otevřel nové centrum MTC ve Fort Worth v Texasu, bude se zaměřovat na testování a úpravy technologií pro Future Vertical Lift.

 

O společnosti Bell

Již více než 80 let měníme zážitek z létání a toho, kam až se můžeme dostat. Byli jsme prvními, kdo prolomil hranici zvuku a kdo získal certifikaci pro komerční vrtulník. Byli jsme na palubě první lunární mise NASA a uvedli jsme na trh pokročilý systém s překlopnými rotory. Nastavujeme standardy pro mobilitu na vyžádání. Kromě centrály ve Fort Worth v americkém Texasu působíme jako dceřiná společnost Textron Inc. v dalších strategických lokalitách po celém světě. Díky tomu, že více než 1300 našich kolegů sloužilo v armádě, je naší vášní pomáhat právě armádě plnit její mise. Naše průlomové inovace přinášejí zákazníkům výjimečné zážitky. Efektivně, spolehlivě a v první řadě bezpečně.

O konsorciu Textron Inc.

Textron Inc. je mezinárodní společnost, která využívá svou globální síť leteckého, vojenského, průmyslového a finančního obchodu, k tomu, aby svým zákazníkům poskytla inovativní řešení a prvotřídní servis. Společnost Textron je známá po celém světě svými silnými značkami – např. Bell, Cessna, Beechcraft, Hawker, Jacobsen, Kautex, Lycoming, E-Z-GO, Arctic Cat, Textron Systems a TRU Simulation + Training. Pro více informací navštivte www.textron.com.

 

Tagy článku