Francouzský tank Leclerc si podmaní každé bojiště

Francouzský tank Leclerc si podmaní každé bojiště
Autor fotografie: Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 Generic license. https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Leclerc-openphotonet_PICT5993.JPG |Popisek: tank Leclerc
14 / 06 / 2018, 17:15

Hlavní bojový tank (MBT) Leclerc spojuje vysoce efektivní systém řízení palby a excelentní mobilitu. Za jeho výrobou stojí francouzská zbrojovka Nexter.

Leclerc patří ke jednomu z nejznámějších francouzských tanků. Vozidlo z dílny francouzské zbrojovky Nexter patří do kategorie hlavního bojového tanku čtvrté generace, jež se vyrábělo v letech 1990 - 2008. Nahradila hlavní bojový tank AMX-30, který byl poprvé dodán francouzské armádě již v roce 1966.

psali jsme: Carmel: Izraelský tank budoucnosti

Leclerc v sobě spojuje vynikající technické vlastnosti a dovednosti, především pak kombinuje vysoce efektivní systém řízení palby a skvělou mobilitu. Leclerc je schopen, bojovat, bránit se a ,,přežít" i proti výraznější přesile nepřátel.

tank Leclerc

Tank vyniká relativně nízkou hmotností (necelých 55 tun) a kompaktními rozměry. Délka tanku je 9,87 metru, šířka 3,71 metru, výška 2,35 metru. Posádku vozidla tvoří pouze tři lidé. Pohonnou jednotku zajišťuje dieselový motor Wärtsilä o výkonu 1 500 koní. Maximální rychlost tanku je na silnici 71 km/h, v terénu pak 50 km/h. U Leclerku také upoutá elektroimpulsní ovládání, které se podobá systému Fly-by-Wire u nejmodernějších nadzvukových bojových letounů. Pásový podvozek se skládá ze šesti pojezdových kol s hydropneumatickým pérováním.

psali jsme: Novinky o nejmodernějším ruském tanku T-14 Armata

Rovněž zajímavé jsou zbraňové systémy Leclerku. Velitel tanku má k dispozici samostatný zaměřovač, palebný systém také umožňuje automatické sledování vybraného cíle. Co se týče samotné výzbroje tanku, tvoří ji kanón GIAT CN120-26/52 ráže 120 mm s hladkým vývrtem hlavně, který je upravenou verzí kanónu tanku AMX-40. Kanón je vybaven automatickým nabíjecím zařízením. Dále na tanku najdeme kulomet MG ráže 12,7mm a na pravé straně věže lafetovaný střešní kulomet ráže 7,62 mm. Ve věži tanku je umístěno 18 granátometů. Tank používá francouzské protipancéřové podkaliberní a kumulativní, jakož i protipěchotní střely.

I když již není Leclerc ve výrobě, stále patří do světové tankové elity, když se například velmi dobře osvědčil v Kosovu či Libanonu. Navíc Nexter dále do servisu tanků, aby zajistil, že zůstane na špicce své třídy, co se týče operační efektivity. Program Scorpion zahrnuje modernizaci 200 Leclerků mezi lety 2020 a 2028, aby se rozšířila, respektive prodloužila jejich operační schopnost. Celkově má vyjít modernizace tanků na 330 milionů Euro (necelých 9 miliard korun). 

Modernizace tanků Leclerc bude mimo jiné zahrnovat adaptování vozidla na nové mise, vylepšenou ochranu proti improvizovanému výbušnému zařízení (IED) a zajištění toho, aby tank Leclerc dál splňoval nejvyšší standardy kladené na hlavné bojový tank.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

Tagy článku