Jubilejní Dny NATO bez diváků, zato s pestrým programem. Akci zahájil ministr obrany Metnar

Jubilejní Dny NATO bez diváků, zato s pestrým programem. Akci zahájil ministr obrany Metnar
Popisek: Lubomír Metnar
19 / 09 / 2020, 08:00

Již dnes začne na Letišti Leoše Janáčka Ostrava tradiční dvoudenní akce Dny NATO, tentokrát dvacátý, tedy jubilejní ročník. Největším rozdílem oproti minulým ročníkům je dozajista fakt, že se akce uskuteční bez diváků přímo na místě vinou prudkého šíření koronavirové pandemie. Generálním partnerem letošních Dnů NATO je švédská společnost SAAB. Samotnou akci pak zahájil ministr obrany Lubomír Metnar.

Ve dnech 19. - 20. 9. se na Letišti Leoše Janáčka Ostrava uskuteční další, tentokrát dvacátý, tedy jubilejní akce Dny NATO & Dnů Vzdušných sil AČR. Tradiční událost zahájil ministr obrany Lubomír Metnar. Nejviditelnějším rozdílem je oproti dřívějším ročníkům fakt, že se akce obejde bez diváků přímo na místě z důvodů zesílení epidemie koronaviru. To na druhé straně neznamená, že zájemci, kteří mohou sledovat Dny NATO například na internetových stránkách České televize, budou ochuzeni o zajímavý program zahrnující i pestré dynamické ukázky.

dny nato

Letošní akce však bude zároveň i symbolická poděkováním stovkám příslušníků Integrovaného záchranného systému a bezpečnostních sborů. Ocenění převezmou rovněž příslušníci Armády ČR  , Celní správy ČR, Vězeňské služby ČR, Městské policie Ostrava, Hasičského záchraného sboru ČR, Policie ČR, Zdravotnické záchranné služby. Oceněni budou příslušníci těchto útvarů za jejich vzorné nasazení v době nouzového stavu, který byl vyhlášen na jaře, čímž významnou měrou přispěli ke zvládnutí koronavirové krize v tomto období.

Součástí víkendového programu bude připomenutí dvou významných výročí, které se bezprostředně týkají ČR. Jednak to je připomínka 75 let od konce druhé světové války a také 15 let od okamžiku, kdy byly letouny JAS-39 Gripen zavedeny do výzbroje našeho letectva.

dny nato 2

Co se týče dalšího programu, letošní Dny NATO nabídnou již zmíněné dynamické ukázky, které budou moci diváci sledovat na internetu. Na co se konkrétně mohou těšit? Celní správa ČR v praxi ukáže zadržení organizované skupiny pašeráků, Vězeňská služba ČR pak názorně demonstruje, jak vypadá napadení eskortního autobusu. Policie ČR si připravila ukázku zásahu proti útočníkovi, který ohrožoval dav, Hradní stráž ukáže ,,defilé" své motocyklové jednotky a diváci budou moci též zhlédnout rekonstrukci bojů o obec Štítinu.

A jaká technika bude například k vidění na 20. ročníku NATO Days? Společnost GDELS předvede bojové vozidlo pěchoty ASCOD 42 i v dynamické ukázce, představí se rovněž vůz TATRA TACTIC 6x6, ze jehož vývojem stojí společnost Tatra Trucks, dále obrněné taktické vozidlo nové generace ZETOR GERLACH 4x4, jehož koncept se zrodil ve společnosti Zetor Enginnering, firma Bell pak ukáže na tzv. statice dva vrtulníky - Bell 505 Jet Ranger X a Bell 429. K vidění bude samozřejmě i další technika.

I když se akce obejde letos bez diváků, přesto Dny NATO slibují dostatečně zajímavý program včetně již zmíněných dynamických ukázek, jež jsou každoročním lákadlem.

 

Tagy článku