Autor fotografie: redakce|Popisek: K2 na MSPO v Kielcích
Letošní veletrh MSPO v polských Kielcích a ostravské NATO Days propojil prvek, o kterém se v českém prostředí zatím příliš intenzívně nehovoří, ale který má potenciál promluvit do modernizačních procesů českých ozbrojených sil. Jde o stále zřetelnější a úspěšnou přítomnost jihokorejských společností a jejich evropské projekty. Shodou okolností je právě v této době delegace českého sněmovního Výboru pro obranu v Jižní Koreji, kde diskutuje zkušenosti a možnosti spolupráce. Polsko, které bylo letošním partnerským státem NATO Days, je i v tomto ohledu nepoměrně dále. Do výzbroje jeho armády přicházejí ve značných počtech jihokorejské tanky, cvičné a lehké bitevní letouny, raketomety nebo samohybné houfnice. A polští vojáci jsou s nimi nadmíru spokojení.
Polské ozbrojené síly procházejí modernizačním procesem, který jim zbývající evropské armády NATO mohou tiše závidět. Polsko míří ke 4 % HDP, a na obecném trendu se shodují zástupci současné koalice i opozice, která se soustředí spíše na rozporování detailů uzavřených smluv a probíhajících jednání - potřebu modernizace armády a její míru však nezpochybňuje, což je dáno nade vší pochybnost polskými historickými zkušenostmi, tradicí a především geografickou blízkostí agresívního Ruska. Jak uvedl polský ministr národní obrany Mariusz Blaszczak při nedávném podpisu smlouvy na pořízení tanků K2: "Chceme mír, a proto se musíme připravit na válku. Polské ozbrojené síly by měly být tak silné, aby se agresor nemohl rozhodnout zaútočit."
Jižní Korea i v letošním roce významně posílila svou pozici úspěšného vývozce vojenského a obranného vybavení a materiálu. Jen za rok 2022 činil vývoz 22,9 bilionu jihokorejských wonů (17,9 miliardy amerických dolarů). Oproti roku 2021 jde o více než dvojnásobek. A spolupráce polských zbrojních společností v čele s PGZ (Polska Grupa Zbrojeniowa) je dlouhodobá.
Polská samohybná houfnice Krab na NATO Days 2023 | foto: redakce
Prvním z velkých společných projektů je vývoj a výroba pásových samohybných houfnic Krab 155 mm, které kombinují podvozek osvědčených jihokorejských houfnic K9, věž britských houfnic AS-90M, dělo od francouzské společnosti Nexter a systém řízení palby TOPAZ od polské společnosti WB Electronics. Houfnice Krab, kterých má polská armáda přibližně stovku a desítky byly dodány také na Ukrajinu, byla součástí expozice výzbroje polských ozbrojených sil na letošních NATO Days v Ostravě. Nedávno přitom byla podepsána smlouva na dodání 212 původních jihokorejských houfnic ve verzi K9A1, jejichž dodávky byly zahájeny v loňském roce a potrvají do roku 2026, aby byly následně uvedeny na standard verze K9PL. Těch má být přímo v Polsku od roku 2026 vyrobeno až 460 kusů.
V oblasti dělostřelecké výzbroje je neméně pozoruhodnou zakázkou objednávka 288 raketometů K239 Chunmoo, z nichž 70 by mělo být vyrobeno opět přímo v Polsku. Budou využívat domácí polský podvozek Jelcz a palba bude řízena systémem TOPAZ. Dodávky by měly být zahájeny ještě v tomto roce.
Výraznou spolupráci navázalo Polsko s Jižní Koreou také v oblasti modernizace svých vzdušných sil. Staré bitevní Suchoje Su-22 nahrazuje podle smlouvy z července 2022 bezmála padesátka lehkých bitevních a cvičných letounů KAI FA-50, z nich 12 ve verzi FA-50GF Block 10 a 36 ve verzi FA-50PL Block 20. Během NATO Days se mohli návštěvníci seznámit s letounem FA-50 polského letectva ve statické ukázce.
Cvičný a lehký bitevní letoun FA-50 na NATO Days 2023 | foto: redakce
A největším projektem je objednávka tisíce kusů již zmíněného hlavního bitevního tanku K2 Black Panther, z nichž 180 kusů vyrobených v Jižní Koreji společnosti Hyndai Rotem právě přichází do výzbroje polské armády, resp. 16. mechanizované divize (byly představeny na přehlídce 15. srpna ve Varšavě, na MSPO a také na ostravských NATO Days). Dalších 820 tanků ve verzi K2PL pak vyrobí počínaje rokem 2026 na základě licence společnost PGZ přímo v Polsku. K2PL se bude z velké části vyrábět v nově zřízených průmyslových závodech v Polsku. Polsko počítá s transferem know-how a technologií z Jižní Koreje, což automaticky zlepší výrobní a servisní kapacity dlouhodobě zanedbávaného těžkého vojenského průmyslu v zemi.
Jihokorejský tank K2 v polských barvách budil zájem návštěvníků NATO Days 2023 | foto: redakce
V průběhu letošních NATO Days jsme měli příležitost promluvit s polskými tankisty o jejich dosavadních zkušenostech. Potvrzovali propastný technologický rozdíl mezi staršími typy tanků původní sovětské provenience T-72, byť úspěšně v Polsku modernizované na verzi PT-91 Twardy, a současně uváděli, že tank K2 v rámci polského tankového vojska vhodně doplňuje schopnosti těžších typů - tedy německého Leopard 2PL a amerického M1A1 a M1A2 Abrams.
Rozsah polských nákupů zbraní z Jižní Koreje je bezprecedentní. Jejich realizací - v kombinaci s dalšími obchody od amerických a domácích dodavatelů - se Polsko stává jednou z největších nejaderných vojenských mocností v Evropě. Jen jeho tankové vojsko dosáhne početně síly převyšující kombinaci stavu tankového vojska Velké Británie, Francie a Německa. Celková hodnota výše zmíněných jihokorejských zakázek v Polsku činí enormních 8,77 miliardy amerických dolarů, tedy přibližně 280 miliard korun, tedy řádově částka odpovídající přibližně třem ročním rozpočtům českého ministerstva obrany. Financovány jsou převážně půjčkou a platby jsou přirozeně rozloženy do mnoha let.
Jihokorejské nabídky jsou v Polsku považovány za výhodné z několika důvodů. V první řadě korejský průmysl nabízí rychlé tempo výroby a dodávek. To byl argument nejen v případě tanků, ale zejména při volbě raketometů Chunmoo, které Polsko nakupuje zřetelně pod dojmem významu zbraní této kategorie v rusko-ukrajinské válce. Svou roli hrají nepochybně také politické důvody a s nimi určitá míra nedůvěry Polska vůči svým západním spojencům a jejich poněkud ambivalentní politice vůči Rusku, ať již je řeč o Francii, nebo, a to zejména, o Německu. Země naproti tomu intenzívně buduje transatlantické vazby; a v tomto ohledu je Jižní Korea jako jeden z nejdůležitějších amerických spojenců ve východní Asii pro Polsko přirozeným partnerem.
V Jižní Koreji je v současné době delegace sněmovních výborů pro obranu a pro bezpečnost vedená místopředsedou PSP ČR Janem Skopečkem (ODS) a předsedy obou výboru, Lubomírem Metnarem (ANO) a Pavlem Žáčkem (ODS). Za obranný výbor se cesty účastní také místopředseda Pavel Růžička (ANO) a poslanec Karel Krejza (ODS). Jan Skopeček na X (Twitteru) napsal: "Jižní Korea je vyspělou asijskou, demokratickou zemí. S výborem pro obranu a s výborem pro bezpečnost jsme zahájili naší návštěvu na zdejším ministerstvu obrany a ve zdejším zákonodárném sboru. Našim cílem je zde mimo jiné podpořit celou řadu českých firem z obranného průmyslu usilujících o spolupráci a dodávky korejské armádě."
Jedním z projektů, o které se poslanci zajímají, je vývoj jihokorejského letounu 5. generace KF21, který by měl podle některých zpráv jít do sériové výroby již v příštím roce, a také zkušenosti s provozem letounů F-35, které jihokorejské letectvo zařadilo do výzbroje v lednu loňského roku: "Teď si výbor pro obranu vyslechl zkušenosti uživatele F-35. Údržba těchto letadel je hodně drahá @ArmadaCR. Čistě pro ochranu vzdušného prostoru jsou zbytečné, na to jsou lepší třeba F-16 nebo KF21. F35 lze použít na nejsložitější úkoly, říká náměstek ministra obrany Koreje," píše na X poslanec Růžička s tím, že jihokorejská armáda plánuje zařadit do své výzbroje až 100 kusů domácího KF21 již v roce 2026.
Zdroj: SM, X, The Jamestown, Foreign Policy