O víkendu probíhá v plném proudu největší bezpečnostní přehlídka v Evropě NATO Days 2019. I když by se mohlo podle názvu této akce zdát, že prim na ní budou hrát USA, je tomu právě naopak - do centra dění se dostávají evropské zbrojovky, které chtějí na zdejším trhu uspět více než jindy.
USA sice nadále mají silnou pozici v Evropě, na druhé straně je tato pozice v současné době oslabena. USA se mohou spolehnout na svého největšího ,,nejvěrnějšího" spojence, kterým je Polsko, a jež kupuje 32 letounů F-35 od společnosti Lockheed Martin, také Slovensko, které nakoupilo stíhačky F-16, na druhé straně Polsko je tak trochu v tomto směru ,,Popelkou".
Zároveň se tak otevírá otázka, zda mimo Polsko náš trh Američany zajímá. ,,Rozdvojené" je v tomto smyslu například Španělsko, které si nezavírá cestu k letounům F-35, na druhé straně se připojilo k očekávanému německo-francouzskému projektu vývoje evropského stíhače 6. generace. Proto začínají více než kdy předtím ,,kroužit" evropské zbrojovky nad naším regionem ve snaze získat zde co nejvíce zakázek a na druhé straně být rovnocennou protiváhou amerických projektů.
Zmiňme zde například ambiciozní projekt britského letounu 6. generace Tempest, na němž participují předné evropské zbrojovky - BAE Systems, Rolls-Royce či MBDA. K projektu se v červenci tohoto roku připojilo Švédsko jako partnerská země. Nověji pak připomeňme italskou společnost Leonardo, která chtěla uspět v zakázce na dodání 12 víceúčelových vrtulníků svými stroji AW139. V tomto případě však ČR upřednostnila americké řešení v podobě vrtulníků UH-1Y Venom a AH-1Z Viper, které je však výrazněji dražší než italské, jež by stálo ČR o zhruba polovinu méně.
Velkým projektem je rovněž vývoj nástupce řady tanků Leopard 2, který má název Leopard 3. Leopard 3 je vyvíjen v kooperaci s Francií v rámci projektu KANT. Do projektu se zapojila joint venture KNDS (spojení německé KraussMaffei Technologies a známé zbrojovky Nexter Systems v poměru ,,půl na půl"). Tank by měl podle původního plánu vstoupit do služby mezi lety 2025-2030.
Zmíněný kontrast ve vnímání role USA a Evropy vynikne zřetelně i na NATO Days, kde ubyla americká technika, a naopak přibyla ta evropská, což volně můžeme přeložit tak, že v současné době a blízkém budoucnu mohou (budou?) vítězit právě evropská řešení.
Tagy