Premiér Babiš na Dnech NATO poděkoval bezpečnostním složkám. Těžkou brigádu musíme vybudovat do roku 2026, připomněl český závazek

Premiér Babiš na Dnech NATO poděkoval bezpečnostním složkám. Těžkou brigádu musíme vybudovat do roku 2026, připomněl český závazek
19 / 09 / 2020, 12:15

Na letošní Dny NATO zavítal také český premiér Andrej Babiš. Ten ve svém projevu poděkoval bezpečnostním, hasičským i zdravotnickým složkám za jejich dobře odvedenou práci při zvládání koronavirové krize. Zároveň dodal, že v případě většího bezpečnostního nebezpečí jsou vojáci nenahraditelní.

Premiér Andrej Babiš se zúčastnil stejně jako v předcházejících letech i letošního jubilejního ročníku Dnů NATO. Babiš ve svém projevu vyzdvihl úlohu armády, která pomohla významně k tomu, aby se na jaře podařilo zvládnout koronavirovou krizi. Neopomněl ani projevit dík hasičským a zdravotnickým složkám.

Podle Babiše koronavirová pandemie jen potvrdila fakt, že v krizi se stát spoléhá na armádu. ,,Covid potvrzuje jen to, co dávno víme, že v krizi se vždycky spoléháme právě na armádu," prohlásil ve svém vystoupení předseda vlády. Druhým dechem Babiš řekl, že to byla právě armáda, kdo jako první v minulosti ,,odnesl" finanční škrty a úsporná opatření předchozích vlád.

dny nato 3

Podle Babiše nyní panuje odlišná situace a do armády je potřeba investovat, jinak ,,by se nám rozpadla". ,,Armáda investice opravdu potřebuje. Bez nich bychom po technice časem přišli o to nejcennější, co armáda má, o schopné a motivované vojáky," zdůraznil dále premiér. V této souvislosti zmínil armádní megatendr na pořízení nových bojových vozidel pěchoty, a řekl, že tato investice měla proběhnout již dávno. 

Premiér rovněž mluvil o konci pronájmu letounů JAS-39 Gripen, který skončí již v roce 2027. Proto je nejvyšší čas podle něho se poohlížet po tom, jakým způsobem bude nadále zajišťována ochrana českého vzdušného prostoru. V souvislosti s investicemi do armády hovořil Babiš hovořil také o závazku vůči NATO vybudovat k 1. lednu 2026 těžkou brigádu. Babiš na závěr zmínil, že naši bezpečnost dokážeme uchránit jen v případě, že budeme platným členem NATO.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.