Zabijácké UGV z Ukrajiny má poetické jméno Laska

Zabijácké UGV z Ukrajiny má poetické jméno Laska
29 / 07 / 2017, 11:00

Ukrajinská firma Infocom odhalila v Kyjevě detaily o novém bezpilotním pozemním vozidle (UGV) pojmenovaném Laska. Projekt financovaný samotnou firmou je navržen tak, aby podporoval taktické operace na bojišti.

Sergej Rumyantsev, projektový manažer a vedoucí týmu UGV ve firmě Infocom, řekl Jserveru IHS Jane's , že vývoj Laska byl poháněn pokračujícím konfliktem na východní Ukrajině.

Laska je vozidlo o pohonu všech čtyř kol, založené na komerční čtyřkolce. Váží 310 kg a ve své současné konfiguraci je vybaveno dálkově ovládanou zbraňovou stanicí (RWS), která může být vybavena zbraněmi podle požadavků operátora. Jedna taková konfigurace obsahuje kulomet PKTM ráže 7,62 mm, který je vybaven 200 náboji. K dispozici je také stabilizační systém zbraní a automatické sledování cíle, které umožňuje vozidlu vyhledávat, detekovat, sledovat a zachycovat cíle v automatickém režimu. Zbraňová věž je poháněna vlastními bateriemi.

Infocom vyvinul také pokročilé ovládání jízdy vozidla, které využívá sadu optických a laserových senzorů umožňujícíh provoz Laska ve vzdálenosti mimo dohled operátora, buď pomocí programovatelné chytré rukavice (Smart Glove), gest nebo hlasových příkazů.

Rumyantsev k těmto chytrým rukavicím řekl: "Smart Glove se používají jako alternativa k moderním joystickům, jako jsou ty, které jsou používány pro letadla. Rukavice pracují v těsné blízkosti hostitelského vozidla s poloměrem do  asi 100 m. Na rukavicích je umístěno osm senzorů, včetně jednoho na palci, které umožňují dálkové ovládání. "

Zdroj: IHS Jane´s

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.