Americký website RealClearDefense stáhl falešné články o holdingu CZECHOSLOVAK GROUP

Americký website RealClearDefense stáhl falešné články o holdingu CZECHOSLOVAK GROUP
Popisek: CSG
31 / 05 / 2018, 12:30

V průběhu května a července minulého roku byly na neznámém americkém websitu uveřejněny falešné zprávy o holdingu CZECHOSLOVAK GROUP, které převzala řada českých médií. Nyní website RealClearDefense stáhl falešné články z důvodu nejasností ohledně údajného autora.

21. května 2018 editor amerického websitu RealClearDefense oznámil, že z webových stránek stahuje dva články napsané v květnu a červenci 2017, protože jejich autor, pan Chris Yurko, který se označil za „pisatele z Washingtonu DC“, odmítl poskytnout důkaz, že ve skutečnosti články napsal, nebo že by měl vzdělání či odbornost potřebnou k napsání těchto článků.

Pomlouvačné články uváděly falešné informace o tom, že český podnikatel Jaroslav Strnad a firmy z holdingu CZECHOSLOVAK GROUP jsou spojovány s dodávkami zbraní pro ISIS. Dokonce se mělo jednat i o důvod, proč se americký prezident Donald Trump nechtěl setkat s českým prezidentem Milošem Zemanem, který vývoz zbraní pro islámské teroristy podle článků podporuje. Holding CZECHOSLOVAK GROUP falešné zprávy, které převzala řada českých médií bez toho, aniž by jakkoliv ověřovala informace v něm uvedené, v minulosti razantně odmítal.

Ke staženým zprávám redaktor RealClearDefense uvedl: „Články byly z našeho webu odstraněny z důvodu obav spojených s autenticitou autora. Důvěryhodnost autorů a jejich obsahů bereme vážně a budeme tak činit i v budoucnu.“

Lanny Davis, který právně zastupuje holding CZECHOSLOVAK GROUP v USA k celé situaci uvedl: „Žádám média, aby náznaky směrované proti skupině CSG v tomto zjevně falešném článku pana Yurka nebrala v úvahu, protože jejich důvěryhodnost byla ztracena nejen kvůli nedostatku faktů, ale také proto, že jejich autor je zjevně falešný. Máme podezření, že za těmito články směrovanými proti skupině CSG skrývá svou identitu jiný autor. Touto záležitostí se nyní zabýváme.“

Andrej Čírtek, tiskový mluvčí holdingu CSG, uvádí: „V kontextu českých médií se jedná o připomenutí elementárních pravidel profesionální žurnalistiky: Jako novinář mám právo na vlastní názor, ale ne na vlastní fakta. Převzetí nepravdivého tvrzení z jiného média nezbavuje novináře odpovědnosti tato fakta prověřit, zejména když se jedná o hrubý útok na pověst lidí či firem.“

Holding CZECHOSLOVAK GROUP žádá všechna média, která zveřejnila tyto zjevně falešné informace, aby články stáhla ze stejného důvodu jako website RealClearDefense.

 

O holdingu CZECHOSLOVAK GROUP

CZECHOSLOVAK GROUP je holding navazující na tradici československého průmyslu, který podporuje a dále rozvíjí aktivity tradičních českých a slovenských společností v oblasti civilní i obranné průmyslové produkce. Jeho portfolio zahrnuje výrobu a prodej strojírenských produktů pro automobilový, železniční, letecký či hodinářský průmysl, dále výrobu speciálních vozidel, terénních nákladních automobilů, zbraní a zbraňových systémů či munice. Skupina klade silný důraz na kvalitu svých produktů a služeb a na exportní aktivity. S produkty společností holdingu se lze setkat na všech kontinentech a počet jeho zákazníků se nestále rozrůstá. Podniky holdingu CZECHOSLOVAK GROUP zaměstnávají více než 8000 osob a v roce 2017 vygenerovaly tržby v hodnotě 25 mld. Kč.

Tagy článku