Ani bílá ani šedá. Globální oteplování změní barvu Antarktidy

Ani bílá ani šedá. Globální oteplování změní barvu Antarktidy
19 / 05 / 2017, 07:30

Vědci zabývající se výzkumem globálního oteplování přišli s tvrzením, že Antarktida v několika desetiletích změní svou podobu.


Podle výpočtů britských vědců množství mechu a stále se zrychlující nárůst podílu rostlin v zemi věčného ledu v posledních padesáti letech způsobí, že v budoucnu bude kontinent podstatně zelenější. 

„Antarktida zcela nezezelená, nicméně bude daleko zelenější než dnes,“ vysvětluji závěry pro Guardian Matt Amesbury, spoluautor výzkumu z Exeterské univerzity.

Podle vědce nová tvář kontinentu vyplyne z procesů, které se v současnosti nezastavitelně na antarktickém poloostrově dějí. „Je to dáno obzvláště ústupem ledovců, které uvolňují nové plochy pro vegetaci. Právě zde se bude nejvíce dařit mechu,“ dodal Amesbury.
V druhé polovině 20. století se každou dekádu zvedla průměrná teplota Antarktidy o půl stupně. Vegetaci se zde příliš nedařilo a tvořila jen 0,3 procenta kontinentu, nicméně právě mech, dobře zachovalý v chladné půdě, je cestou k poznání, jak rostliny reagují na změny klimatu.

V prestižním časopise Current Biology popsali vědci zabývající se výzkumem Antarktidy, jak nashromáždili data ze vzorků půdy, vyvrtaných z nejsevernější části poloostrova. Horní vrstva půdy dovolila analyzovat v mnoha ohledech vývoj klimatu v posledních 150 letech. Podrobnější výzkum odhalil, že mechu v Antarktidě se daří čtyřikrát až pětkrát více než v roce 1950 a má k dalšímu růstu stále příhodnější podmínky. Mechový porost spojený s počtem návštěvníků, kteří poloostrov každoročně navštíví způsobí, že se zde usadí další invazivní druhy. Ty kolonizují a přetvoří Antakrtidu

Zdroj: The Guardian

Autor: Jan Blažek

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace