Ani bílá ani šedá. Globální oteplování změní barvu Antarktidy
Vědci zabývající se výzkumem globálního oteplování přišli s tvrzením, že Antarktida v několika desetiletích změní svou podobu.
Podle výpočtů britských vědců množství mechu a stále se zrychlující nárůst podílu rostlin v zemi věčného ledu v posledních padesáti letech způsobí, že v budoucnu bude kontinent podstatně zelenější.
„Antarktida zcela nezezelená, nicméně bude daleko zelenější než dnes,“ vysvětluji závěry pro Guardian Matt Amesbury, spoluautor výzkumu z Exeterské univerzity.
Podle vědce nová tvář kontinentu vyplyne z procesů, které se v současnosti nezastavitelně na antarktickém poloostrově dějí. „Je to dáno obzvláště ústupem ledovců, které uvolňují nové plochy pro vegetaci. Právě zde se bude nejvíce dařit mechu,“ dodal Amesbury.
V druhé polovině 20. století se každou dekádu zvedla průměrná teplota Antarktidy o půl stupně. Vegetaci se zde příliš nedařilo a tvořila jen 0,3 procenta kontinentu, nicméně právě mech, dobře zachovalý v chladné půdě, je cestou k poznání, jak rostliny reagují na změny klimatu.
V prestižním časopise Current Biology popsali vědci zabývající se výzkumem Antarktidy, jak nashromáždili data ze vzorků půdy, vyvrtaných z nejsevernější části poloostrova. Horní vrstva půdy dovolila analyzovat v mnoha ohledech vývoj klimatu v posledních 150 letech. Podrobnější výzkum odhalil, že mechu v Antarktidě se daří čtyřikrát až pětkrát více než v roce 1950 a má k dalšímu růstu stále příhodnější podmínky. Mechový porost spojený s počtem návštěvníků, kteří poloostrov každoročně navštíví způsobí, že se zde usadí další invazivní druhy. Ty kolonizují a přetvoří Antakrtidu
Zdroj: The Guardian
Autor: Jan Blažek
Tagy článku