Bývalý konžský viceprezident odsouzen za válečné zločiny na 18 let

Bývalý konžský viceprezident odsouzen za válečné zločiny na 18 let
Autor: redakční databáze|Popisek: soud
21 / 06 / 2016, 18:15

Jean-Pierre Bemba byl shledán vinným z celkem pěti válečných zločinů.

Mezinárodní soudní tribunál v Haagu odsoudil bývalého vysokého představitele Konžské demokratické republiky Jeana-Pierra Bembu za válečné zločiny na 18 let vězení. Již v březnu tohoto roku byl bývalý konžský viceprezident shledán vinným ze zločinů, které mimo jiné zahrnují vraždění civilistů či znásilňování.

Zločiny, z nichž byl Bemba haagským tribunálem usvědčen, se odehrály v letech 2002 - 2003 ve Středoafrické republice. Těchto zločinů proti lidskosti se měla dopustit jeho ,,soukromá" armáda Hnutí za osvobození Konga (MLC), kterou měl Bemba poslat právě do sousední Středoafrické republiky, aby zde potlačila převrat.

Bembovi vojáci si měli podle oficiální žaloby počínat mimořádně brutálně vůči civilnímu obyvatelstvu. Měli zde bezdůvodně vraždit civilisty, znásilňovat i děti a páchat další válečné zločiny či zločiny proti lidskosti. Právě mimořádná brutalita přispěla k výši trestu, který nakonec haagský tribunál vynesl.

Trest vyneseným nad Bembou vítá i organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch. Jeho představitelé ocenili, že Bemba se stal prvním válečným zločincem, který byl povolán haagským soudem ke spravedlnosti za činy jeho podřízených.

 

Zdroj: theguardian.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace