Bývalý konžský viceprezident odsouzen za válečné zločiny na 18 let

Bývalý konžský viceprezident odsouzen za válečné zločiny na 18 let
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: soud
21 / 06 / 2016, 18:15

Jean-Pierre Bemba byl shledán vinným z celkem pěti válečných zločinů.

Mezinárodní soudní tribunál v Haagu odsoudil bývalého vysokého představitele Konžské demokratické republiky Jeana-Pierra Bembu za válečné zločiny na 18 let vězení. Již v březnu tohoto roku byl bývalý konžský viceprezident shledán vinným ze zločinů, které mimo jiné zahrnují vraždění civilistů či znásilňování.

Zločiny, z nichž byl Bemba haagským tribunálem usvědčen, se odehrály v letech 2002 - 2003 ve Středoafrické republice. Těchto zločinů proti lidskosti se měla dopustit jeho ,,soukromá" armáda Hnutí za osvobození Konga (MLC), kterou měl Bemba poslat právě do sousední Středoafrické republiky, aby zde potlačila převrat.

Bembovi vojáci si měli podle oficiální žaloby počínat mimořádně brutálně vůči civilnímu obyvatelstvu. Měli zde bezdůvodně vraždit civilisty, znásilňovat i děti a páchat další válečné zločiny či zločiny proti lidskosti. Právě mimořádná brutalita přispěla k výši trestu, který nakonec haagský tribunál vynesl.

Trest vyneseným nad Bembou vítá i organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch. Jeho představitelé ocenili, že Bemba se stal prvním válečným zločincem, který byl povolán haagským soudem ke spravedlnosti za činy jeho podřízených.

 

Zdroj: theguardian.com

Tagy článku