V Sýrii údajně Rusové bombardovali dvě nemocnice

V Sýrii údajně Rusové bombardovali dvě nemocnice
Autor fotografie: Ilustrační foto|Popisek: Útoky v Sýrii neberou konce
15 / 02 / 2016, 13:15

V Sýrii zasáhly rakety nemocnice. Během útoku zahynulo nejméně sedmnáct lidí, další jsou zraněni nebo se pohřešují. Zatím není jasné, čí letadla na nemocnice zaútočila. Podle některých zdrojů byla ruská, jiné ale hovoří o syrských.

V Azázu i Marát Numanu byly zasaženy dvě nemocnice. Na příhraniční severosyrské město Azáz dnes dopadlo sedm, údajně ruských raket. Při náletu zemřelo nejméně deset lidí, další desítky jsou zraněny. To, že je za tragédii zodpovědná Moskva, tvrdí Turecko. Konkrétně turecký premiér Ahmet Davutoglu uvedl, že ruské rakety zasáhly budovy v Azázu a že jsou mezi mrtvými i děti. Kromě nemocnice měla být totiž zasažena i škola.

Humanitární organizace Lékaři bez hranic (MSF) potvrdila také nálet na svoji nemocnici ve městě Marát Numán v provincii Idlib. Tam podle MSF ve dvou sériích útoků dopadly čtyři rakety. Nejméně sedm lidí zemřelo a dalších osm lidí se pohřešuje.

"Zdá se, že jde o úmyslný útok na zdravotnickou strukturu a my tento útok co nejdůrazněji odsuzujeme," řekl Massimiliano Rebaudengo, vedoucí mise MSF v Sýrii.

Po útoku na tato zařízení zůstane zhruba 40 tisíc lidí v oblasti bez nemocniční péče. Jeden ze svědků z Maara an-Numánu řekl, že tamní klinika je zcela zničena a že "mezi mrtvými jsou zřejmě všichni členové personálu". Lidé teprve odklízejí sutiny, které po čtyřpatrové budově zůstaly.

Minulý čtvrtek v Mnichově se světoví lídři zavázali usilovat o ukončení "nepřátelských akcí" v Sýrii a to do týdne. Rusko však tvrdí, že se to nevztahuje jeho letecké údery, které mají nastolit v zemi rovnováhu ve prospěch syrské vlády.  

To, zda se skutečně jednalo o ruskou vojenskou akci nelze potvrdit, některé zdroje hovoří o tom, že letadla byla naopak syrská.

Rusko-turecké vztahy jsou napjaté od loňska, kdy Turci sestřelili ruskou stíhačku údajně nad svým vzdušným prostorem. Ruské ministerstvo zahraničí nedávno obvinilo Ankaru, že podporuje "džihádisty a žoldnéře" v Sýrii a umožňuje jim přecházet hranici.

Zdroj: BBC

Tagy článku