Europol se probudil a chce bojovat s pašeráky lidí. Uprchlická krize se má ještě vyostřit

Europol se probudil a chce bojovat s pašeráky lidí. Uprchlická krize se má ještě vyostřit
Autor: JurgenNL, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 |Popisek: The buildings of Europol at The Hague.
23 / 02 / 2016, 11:30

Po roce trvání uprchlické krize, nejhorší od druhé světové války, se Evropský policejní úřad probudil a zjistil, že si neví rady s pašeráky lidí. Přitom na toto riziko upozorňovaly tajné služby už nejméně před rokem.

Haag - Evropský policejní úřad Europol dnes v Haagu zahájil fungování nového centra zaměřeného na boj proti gangům pašeráků lidí, kteří vydělávají na současné migrační krizi a pomáhají uprchlíkům dostat se do Evropy.  Oznámil to šéf Europolu Rob Wainwrigt, podle nějž služeb pašeráků využívá až 90 procent migrantů. Pašerácké gangy tak loni vydělaly odhadem až šest miliard eur (přes 160 miliard Kč), což z nich podle Europolu činí "nejrychleji rostoucí zločinecký trh v Evropě".

EU byla důrazně varována před masovou migrací a příchodem teroristů do Evropy už 22. dubna 2015

Nové Evropské centrum proti pašování migrantů (EMSC) v nizozemském sídle Europolu bude pomáhat členským zemím posílit výměnu informací a koordinaci operací v terénu. Z pašování lidí se totiž stal výnosný byznys a evropský úřad od začátku loňského roku identifikoval více než 12.000 lidí, kteří se do něj zapojili. Gangy přitom fungují jak na Blízkém východě, odkud uprchlíci přicházejí, tak na evropském území.

Zkušený turecký pašerák: "Migranty může zastavit jen armáda"

Nejaktivnější jsou pak v místech, kudy prochází nejfrekventovanější trasa migrantů z Řecka přes Balkán dál do západní Evropy. Operačními centry jsou zejména města jako Istanbul, Atény, Budapešť, Berlín, Calais nebo Zeebrugge, uvedli odborníci z policejního úřadu.

Situace se navíc vzhledem k počtu migrantů zřejmě bude zhoršovat - podle Europolu letos mohou kriminální gangy na migrantech vydělat dvakrát až třikrát tolik co loni - tedy 12 až 18 miliard eur. "Vypořádat se s tímto obrovským odvětvím pašování lidí je zcela klíčovou součástí snahy EU o řešení migrační krize," řekl Wainwrigt.

Z výnosů pašeráctví jsou financovány teroristické útoky IS. To tvrdila šéfka agentury pro soudní spolupráci v rámci EU (EUROJUST) Michele Coninsxová už 6. července na tiskové konferenci, kdy varovala, že mezi uprchlíky, kteří se snaží dostat do Evropy jsou i bojovníci IS.

Šéf Europolu ale rovněž upozornil, že zatím neexistují poznatky, které by svědčily o tom, že uprchlickou krizi ve větší míře využívají podezřelí teroristé. "Méně než 0,01 procenta podezřelých z terorismu má nějakou spojitost s migranty," řekl.

Toto tvrzení šéfa Europolu je v příkrém rozporu se tím, co řekl minulý týden v rozhovoru pro německý list Neue Osnabrücker Zeitung, kdy varoval, že Evropa nyní čelí největší teroristické hrozbě za více než deset let. Europol odhaduje, že do Evropy se vrátilo 3000 až 5000 občanů, kteří prošli nějakým výcvikem v táborech radikálních islamistů. "Rostoucí počet těchto zahraničních bojovníků staví před země unie zcela nové výzvy," řekl.

Organizace Islámský stát (IS) má schopnost vést globální teroristickou kampaň, upozornil Wainwright.

 Foto: //commons.wikimedia.org/wiki/File:Europol.JPG

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace