Německo bude konfiskovat nevyužité komerční prostory. Budou z nich ubytovny pro uprchlíky.

Německo bude konfiskovat nevyužité komerční prostory. Budou z nich ubytovny pro uprchlíky.
Popisek: Ilustrační foto
04 / 10 / 2015, 11:15

Hamburg bude prvním německým městem, které umožní zabavení prázdných komerčních nemovitostí pro účely ubytování migrantů.

Podle nového zákona, který nabyde účinnosti příští týden, mohou úřady konfiskovat prázdné nebytové prostory a přestavovat je na ubytovny pro uprchlíky. Jedná se o dočasné opatření, které bude uplatněno pouze v těch aglomeracích, kde jsou již uprchlická centra přeplněná. Opatření je časově omezené do března 2017. Soukromí majitelé těchto nemovitostí budou kompenzováni. Zákon se nevztahuje na rezidenční nemovitosti. Informaci zveřejnil server BBC.

Mezi prvními městy, které využijí tohoto zákonného zmocnění je Hamburk, ale o stejném opatření uvažují i Brémy, stejně jako dalších nejméně šestnáct německých států, které už vyčerpaly maximální kapacitu ubytoven.   

Německo má s uprchlíky obrovské problémy. Varují policejní odbory i ministr vnitra

Konfiskace bude probíhat pouze v případě, pokud ji majitel nemovitosti odmítne předat dobrovolně za finanční kompenzaci. V Braniborsku ve východním Německu již úřady zastavily demolici starých nemovitostí se sociálními byty. Místo toho mají být zrekonstruovány a mají poskytovat až 4000 bytů pro migranty (Zdroj: Die Zeit).

Německá kancléřka Angela Merkelová odmítla omezovat jakýmkoliv způsobem právo běženců na azyl, azylové řízení podle ní ale musí být zrychleno a se všemi, včetně odmítnutých žadatelů, musí být jednáno jako s lidskými bytostmi. Merkelová to řekla rozhlasové stanici Deutschlandfunk. Reagovala na vyjádření německého ministra financí Markuse Södera, který navrhl vybudovat na německých hranicích plot, aby se omezil příchod nelegálních imigrantů.

Merkelová zopakovala, že není možné, aby tři nebo čtyři státy EU nesly celou zátěž migrační krize na svých bedrech. Musí se podle ní přidat i ostatní země.

Utečenci nemají zájem o azyl v Česku. Čísla nám může „závidět“ celá Evropa.

Podle odhadů letos přijde letos do Německa až milion uprchlíků, většina z nich by měla být ze Sýrie. Německá vláda očekává, že bude muset uvolnit ze státního rozpočtu přes šest miliard EUR.

"Panuje tu nejistota. Nikoli zanedbatelná část běženců se nenechala zaregistrovat. Jiní se sice zaregistrovali, ale potom odjeli jinam," uvedl ministr vnitra Thomas de Maiziére. 

 

Tagy článku