FOTO/IS dnes zveřejnil fotky dokazující zkázu Baalova chrámu v Palmýře

FOTO/IS dnes zveřejnil fotky dokazující zkázu Baalova chrámu v Palmýře
Popisek: Jedna z nejzachovalejších antických památek byla zničena islamisty
25 / 08 / 2015, 15:30

Islámský stát měl památku vyhodit do povětří už v neděli, fotky na sociálních sítích ale zveřejnil až dnes.

Propaganda teroristického Islámského státu si zakládá na zveřejňování videí a fotografií na sociálních sítích. Tentokrát se islamisté pochlubili pěti fotografiemi, na nichž je zachycena postupná destrukce nejcennější z památek palmyrského komplexu - chrámu Baal Šamin. Na fotkách jsou zachyceny trhaviny, kterými byla starověká budova doslova prošpikována, výbuch a záběry ruin.

Obdivuhodně zachovalý Baalův chrám vydržel stát v Palmyře po dvě tisíciletí, přežil řadu kulturních a náboženských změn, aby ho nakonec ve 21. století zničili barbaři, kteří se pasují do role bojovníků za islamizaci světa. V rámci zvrácené ideologie ničí džihádisti také památky z předislámské doby.

Baal (v překladu Pán) bylo původně mezopotámské božstvo plodnosti a úrody, které se na přelomu našeho letopočtu těšilo velké oblibě a přejali ho i další národy. Pro Židy bylo hojně rozšířené uctívání Baala mezi Féničany a Kanaánci symbolem bezbožnosti a není divu, že jedna z forem jeho jména přešla do "pekelné" terminologie v podobě belzebuba (doslova pána much).

Chrám tohoto chtonického (se zemí spjatého) božstva v Palmyře byl téměř čtvercového rozměru, měřil 205 na 210 metrů. Byl tedy jen o málo menší, než jsou dvě největší pyramidy v egyptské Gíze. Chrám pocházel z 1. století našeho letopočtu a jednalo se o typický antický chrám se sloupovím.

Někteří odborníci se utěšují, že destrukci památek nelze s naprostou jistotou verifikovat. Nicméně počínání islamistů v Palmyře nenechává příliš prostoru ke spekulacím o tom, že fotografie jsou pouhými fotomontážemi.

Tagy článku