Islámský stát podezřelý z chemického útoku
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Ilustrační obrázek
Bojovníci Islámského státu jsou podezřelí z použití chemických zbraní proti kurdským silám na severu Iráku.
Představitelé Německa sdělili, že kurdští vojáci trpěli problémy s dýcháním během útoku na město Makhmour poblíž Irbílu počátkem tohoto měsíce. Nesdělili ale, o jakou látku se jednalo. Zdroje z USA tvrdí, že se podle místních médií jednalo o hořčičný plyn, tedy yperit. Již předtím byl Islámský stát obviněn z používání chlóru během bojů s Kurdy.
Podle Američanů získal IS yperit v sousední Sýrii a to i přes tvrzení syrské strany, že tyto látky již dávno zlikvidovala.
Yperit používal proti Kurdům a Íráncům i bývalý irácký diktátor Saddám Husajn.
Německé ministerstvo obrany pomáhá cvičit kurdské bojovníky a podle něj se již do oblasti vydali američtí a iráčtí experti, aby zjistili, co se stalo.
Yperit (zvaný také hořčičný plyn) je vojenský plyn, který byl použit Němci v první světové válce. Poprvé byl objeven Frederikem Guthrie v roce 1860, v roce 1916 jeho válečné použití navrhli němečtí chemici Wilhelm Lommell a Wilhelm Steinkopf. Patří do skupiny zpuchýřujících bojových látek, projevuje se leptáním sliznic. Yperit proniká oděvem a jeho působení se urychluje na vlhkých místech (podpaží, genitálie). Oběť má pocit, že cítí vůni česneku, což zapříčiňuje sloučenina alicin. Yperit se nazývá podle města Ypres, kde byl poprvé Němci použit v boji. Chemicky se jedná o sloučeninu Bis(2-chlorethyl)sulfid (též nazývaný Dichlorethylthioether) .
Zdroj: BBC, Wikipedie
Tagy článku