Kniha plná semtexu, smíchu, sexu a smrti: Lámání v " afghánském" kole se právě roztáčí

Kniha plná semtexu, smíchu, sexu a smrti:  Lámání v &quote; afghánském&quote; kole  se právě roztáčí
Popisek: obálka knihy
12 / 05 / 2017, 15:15

Když přijdete do vyhlášené stejkárny a poručíte si ten nejkrvavější chilli biftek bez přílohy, je to jako kdybyste přišli do knihkupectví Kanzelsberger a sáhli automaticky do regálu po nejnovější knize Petra Angela Afghánistán, Lámání v kole. Jdete prostě najisto a více co chcete.

Jedná se o příběh vojáka, ba co víc elitního výsadkáře, který bojoval v sovětsko-afghánské válce v nehostinné pustině, kde číhali jen jedovatí hadi a mudžahedíni šířící svatou válku. Sám autor psal původně své dílo jako literaturu faktu, ale vzhledem k utajovaným skutečnostem pozměnil některá jména a vojenská označení a vdechl knize románový podtext, což v konečném důsledku zapříčinilo ladnou čtivost díla.

Už od počátku je zřejmé, že se Angel nebojí odhalit před čtenářem své nitro a bez příkras popisuje nejen sebe, ale i svůj složitý vtah k rodičům, jejichž výchovnou a inspirativní úlohu přebrali s ohledem na vývoj událostí spíše oba dědečkové, zvláště pak ten jeden hospodský rváč s postavou Johna Ramba, co strávil podstatnou část života v kriminále kvůli výtržnitctví.   

Autorova láska k výbušninám a k činkám jej tak trochu předurčila k budoucímu povolání, ačkoli v konečném důsledku o jeho osudu rozhodoval vždy někdo další. verbíř, tajný agent či strýček, jak je autor nazývá.  Angel narukoval po střední škole do ČSL armády k utajované jednotce elitních výsadkářů, kde prodělal ostrý výcvik a stal se z něj pyrotechnik - pošuk, co se laskal se svími výbušninami a spal se semtexem pod postelí.

Pod záminkou vojenského cvičení se spolu se svými kamarády z jednotky na život a na smrt a s vidinou slíbeného mamonu v tuzexových bonech ocitl na sovětsko- afghánské bojové linii, kde postupně plnil složité a nebezpečné úkoly v týlu nepřítele. Kniha je plná životních, mnohdy těžko uvěřitelných zvratů, a tak jak mě Angel donutil místy se smát při popisu charakterů a epizodek jednotlivých členů jednotky, donutil mě občas i k slzám, když, … nechci prozrazovat víc než je nutné.  

Kniha  je podle mého soudu křišťálovým oknem do duše plné temných zákoutí mladičkého výsadkáře, který se nebál čtenáři otevřít a budiž to jemu i celé knize přičteno k dobru.     

 

autor: Jan Blažek

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.