KOMENTÁŘ: Policisté jsou stále stejní, i v pandemii dělají svou práci. Nevybíjejme si na nich svou frustraci

KOMENTÁŘ: Policisté jsou stále stejní, i v pandemii dělají svou práci. Nevybíjejme si na nich svou frustraci
Autor fotografie: Marcel "MadJo" de Jong (CC BY-SA 2.0)|Popisek: Policie ČR
21 / 03 / 2021, 13:00

V pandemické krizi jsme už rok, bohužel. Když srovnám rozdíl mezi situací dnes a v roce 2020, tak nějaký výrazný posun k lepšímu nevidím. Stále sedíme doma, ekonomika jde do háje, školy jsou zavřené, máme výrazně vyšší počet mrtvých a očkování, které by mělo být světlem na konci tunelu, nefunguje.

Je zde ovšem ještě  jeden výrazný rozdíl, a to je nálada ve společnosti. Před rokem jsme se všichni obávali neznámého. Přijímali jsme vládní restrikce s pokorou a věřili tomu, že nás vláda vyvede z této nelehké situace. To odhodlání jsme mohli vidět všude kolem. Šili jsme roušky, dodržovali opatření a fandili jsme policistům i vojákům, kteří na dodržování opatření dohlíželi. Obliba vojáků a policistů šla tak daleko, že v otevřených okénkách restaurací dostávali policisté zdarma kávu, lidé jim vozili občerstvení a teplý čaj na odloučené pracoviště a každý si vážil jejich činnosti.

Nyní na jaře roku 2021 se ovšem situace výrazně změnila. Na policisty se pokřikuje gestapo, kávu zdarma nedostávají a naopak přibývá okének s nápisem „policisty neobsluhujme“. Někteří lidé nedodržují vládní opatření a odmítají poslechnout výzvy policistů k nápravě. Z toho pak vznikají různé potyčky mezi policisty a občany, videa z těchto incidentů velmi často končí na sociálních sítích a jenom dále přilévají oleje do ohně a štěpí již tak rozdělenou společnost.

Nechci hodnotit adekvátnost jednotlivých zákroků. K tomu se během posledních dnů vyjádřil kdekdo. Od bývalých policistů, kteří o tom něco vědí a mají k tomu co říct, až po některé politiky, kteří se snaží urvat politické body již v začátcích kampaně. Nechci označovat policisty za agresivní psychopaty ani občany odmítající vládní restrikce za provakatéry.

Mrzí mě nálada ve společnosti. Mrzí mě, že se lidé nedokáží zamyslet nad svým jednáním a snaží si vybít svůj vztek na těch, kteří dělají pouze to k čemu jsou určeni. Policie je represivní složka a musí dohlížet na dodržování zákonů a nařízení. Bez ohledu na to, co si o nich kdo myslí. Dělají stejnou práci jako dělali loni s tím rozdílem, že společnost je již rok v krizi a to nejenom pandemické. Ale ti chlapi a ženy jsou stále ti samí. Oni nemohou za to, kam se naše země dostala. Oni netvoří zákony ani vyhlášky, oni dohlížejí na pořádek. Dělali to před rokem a budou dělat i za rok.

Myslíte, že mají radost když vám řeknou „nasaďte si respirátor“, nebo vyzývají k rozpuštění demonstrace? Myslím že ne a raději by dělali něco smysluplnějšího, ale oni to dělat musí. Oni nejsou viníci. Ti jsou někde jinde, ale k těm se obyčejný občan nedostane. Tak je jistě mnohem jednodušší vybít si frustraci na strážníkovi nebo silniční hlídce. Vymýšlíte různé fígle, jak policisty zesměšnit a vyzrát nad nimi, ale proč? Proč neobrátíte svůj vztek a frustraci k těm, kteří za to skutečně mohou? K těm, díky jejichž nekompetentním příkazům a zákazům jsme se dostali tam, kde nyní na jaře roku 2021 právě jsme.

Až si příště nebudete chtít nasadit roušku, tak si uvědomte, že tomu policistovi nebo strážníkovi je úplně u p…, jestli to máte na obličeji nebo ne. On ale musí dbát na to, abyste dodržovali zákon, za to si ho platíme.  A je úplně jedno, že s tím nařízením nesouhlasí. Pokud by to neudělal, tak příště může zavřít oči i nad mnohem nebezpečnějším jednáním a ve finále tady bude úplně zbytečný. Než se dohadovat s policistou běžte třeba před sněmovnu nebo Strakovu akademii a tam jim řekněte, co si o tom myslíte. Tam sedí ti, kteří to těm policistům nařídili. A na závěr bych si dovolil i prosbu k policistům a strážníkům, kteří tyto situace řeší. „Chlapi i vy zkuste používat zdravý rozum a nestřílejte na vrabce z houfnice“.

 

Autor: Lumír Němec

Tagy článku