Lumír Němec: Policie nemusí být oblíbená, ale musí mít respekt

Lumír Němec: Policie nemusí být oblíbená, ale musí mít respekt
Autor fotografie: Pixabay
21 / 02 / 2023, 17:00

Zdrogovaný mladík zemřel po zákroku policistů v Uherském Brodě. Mladík dvakrát skočil z mostu, nerespektoval příkazy policie a poškodil auto. Přivolaní policisté se jej snažili zpacifikovat. Bohužel mladík po zákroku zemřel. Z jeho úmrtí obvinila GIBS jednoho se zasahujících policistů, který při zákroku mladíka zalehl. Tolik z tisku. Další chudák a agresivní policajt, který si léčí svoje komplexy. Tak by si to mohl vyhodnotit běžný čtenář po přečtení článku. Bohužel se nejedná o ojedinělý případ, kdy jsou zasahující policisté dehonestováni, vláčeni po soudech, a pokud nejsou odsouzeni, tak velmi často stejně ukončí služební poměr. Protože už tu práci dělat nechtějí.

Postavení policistů skutečně není jednoduché a případy z poslední doby ukazují, že směr skandalizování policejních zákroků má stále zelenou. Nechci zde rozebírat výše zmíněný zákrok, ale každý, kdo měl někdy co dočinění s osobou pod vlivem drog, ví, jaký je to problém. Ti lidé jsou absolutně nepředvídatelní, mají velkou sílu a jsou agresivní ke svému okolí nebo i sami k sobě. Takže držet je pod kontrolou, i když mají nasazená pouta, je často jediný způsob, jak zamezit jejich řádění. A to se zřejmě stalo i v Uherském Brodě.

Co by se stalo, kdyby policisté nic neudělali? Mladík by mohl opět skočit z mostu a zabít se, mohl by někoho napadnout nebo demolovat další majetek. A kdo by za to mohl? Jistěže policajti. Opět by se rozjelo kolo novinových článků a GIBS by řešila nečinnost.

Takže ať uděláte krok vlevo nebo vpravo, tak jste v ohrožení, že skončíte před soudem, nebo přijdete o práci. Tato situace musí být pro policisty velmi frustrující, a ani bych se nedivil, že příště na hlášení spáchání trestného činu nebo přestupku nebudou spěchat.

Rozhodně nejsem zastáncem zbytečné tvrdosti, ale v případě, že se někdo odmítá podrobit příkazům policie, je zvýšená tvrdost namístě, protože pouze tak bude mít policie respekt, což je základem její úspěšné práce. Opakované kritizování policejních zákroků, povede k tomu, že policie bude ztrácet respekt a policisté se budou obávat zakročit. „Drbani“ získají stále větší jistotu, že se jim nemůže nic stát a budou ve svém jednání stále drzejší.

Autor: Lumír Němec

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.