Lumír Němec: Nový náčelník Vojenské policie Foltýn se nebojí přijmout rozhodnutí, která jdou proti proudu. Ministryně obrany zvolila dobře

Lumír Němec: Nový náčelník Vojenské policie Foltýn se nebojí přijmout rozhodnutí, která jdou proti proudu. Ministryně obrany zvolila dobře
Autor fotografie: foto: Ministerstvo obrany ČR|Popisek: Gen. Murček, ministryně obrany Černochová, plk. Foltýn
27 / 06 / 2022, 16:00

Podle Lumíra Němce, bývalého náčelníka speciální operační skupiny Vojenské policie SOG, bude plk. Otakar Foltýn dobrým náčelníkem Vojenské policie a zastal se v tomto ohledu ministryně obrany Jany Černochové (ODS) proti kritice, kterou svým rozhodnutím v části politického spektra spustila.

Ministryně obrany jmenovala plk. Otakara Foltýna náčelníkem Vojenské policie 20. června s tím, že se funkce ujme k 1. červenci, tedy společně s nástupem nového náčelníka generálního štábu generálmajorem Karlem Řehkou. Foltýn ve funkci střídá brigádního generála Miroslava Murčeka. "Plukovník Otakar Foltýn je vynikajícím odborníkem, má zkušenosti z působení v zahraničních operacích i z nasazení vojáků při různých typech událostí, například při spolupráci v rámci integrovaného záchranného systému," uvedla ministryně při jmenování nového náčelníka VP.

Jmenování Otakara Foltýna kritizuje mj. místopředseda výboru pro obranu Pavel Růžička (ANO), který na twitteru napsal: "Tak budeme mít velitele Vojenské police člověka, který není policista, ale také nikdy nic neřídil a to ani družstvo! Teď mu SPOLU bez manažerských zkušenosti svěří řídit sbor o 1400 lidech, 4 velitelstvích, 6 policejních odbornostech s ročním rozpočtem téměř 2 miliardy korun. BRAVO."

V tomto smyslu poslanec Růžička také interpeloval ministryni obrany. Ministryně obrany vysvětlila, že na pozici náčelníka Vojenské policie (ani náčelníka generálního štábu) se výběrové řízení nevypisuje a v minulosti nevypisovalo. Kritériem pro výběr je podle služebního zákona příslušná hodnost, příslušné vzdělání, případně příslušné kurzy. Připomněla případ pplk. Kříže, kterého po osmi letech služby u VP jmenoval do funkce náčelníka bez výběrového řízení ministr Stropnický (ANO). Připomněla také, že plk. Foltýn s více než 20 odslouženými roky v armádě, se zkušenostmi z bojového nasazení i z trestního řízení, je vzděláním právník, a má podle jejích slov přednost před důstojníky z řad Vojenské policie, kteří nesplňují základní kritéria, tj. buď neovládají v požadované míře cizí jazyk, případně jim chybí kurz generálního štábu. "Já vám garantuji, a ano, jde to za mnou, je to moje rozhodnutí, že pan plukovník Otakar Foltýn, bude dobrým náčelníkem Vojenské policie, který policii posune dál dopředu, tak aby VP měla odpovídající vybavení, které dosud nemá," řekla Jana Černochová s tím, že odpovědnost za tyto nedostatky i za nedostatek vhodných kandidátů z řad VP nesou ministři za hnutí ANO.

Výběr ministryně obrany podpořil také Lumír Němec, bývalý náčelník SOG, který napsal: "ANO kritizuje jmenování plukovníka Otakar Foltýn do funkce náčelníka Vojenské policie. Měl jsem možnost se panem Foltýnem potkat při řešení jedné krize. Je to chlap, který se nebojí rozhodnut a nebojí se přijmout i rozhodnutí, která jdou proti proudu. Takže za mě dobrá volba. A to že ANO kvičí, jenom potvrzuje, že to bude správný chlap na správném místě."

Plukovník Otakar Foltýn v současné době působí jako hlavní specialista oddělení analytického Velení AČR. V minulosti zastával např. pozici vedoucí starší důstojník-specialista oddělení koncepcí a řízení schopností odboru koncepcí a řízení Ředitelství speciálních sil Ministerstva obrany nebo vedoucí starší právník-specialista referátu právní služby právního oddělení Inspektorátu NGŠ. Je vynikajícím vojenským právníkem s osmnáctiletou praxí v této odbornosti. Působil jako právník ve třech zahraničních operacích v bývalé Jugoslávii a Afghánistánu.

Zdroj: Ministerstvo obrany, PSP, Lumír Němec

Tagy článku