Marie Le Penová: Mohu být příští prezidentkou, nemožné je teď možné

Marie Le Penová: Mohu být příští prezidentkou, nemožné je teď možné
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: Marie Le Penová
14 / 11 / 2016, 14:00

Předsedkyně francouzské Národní fronty Marie Le Penová v rozhovoru pro BBC prohlásila, že Trumpovo vítězství jí v prezidentské volbě citelně nahrálo a dodalo jí sebevědomí, že i ona může dosáhnout stejného výsledku.

KOMENTÁŘ

Někteří světoví státníci ještě nestrávili fakt, že novým americkým prezidentem se stal Donald Trump. V příštím roce se titíž politikové budou strachovat o to, aby se novou francouzskou prezidentkou nestala Marie Le Penová, která v rozhovoru pro BBC řekla, že tím, že byl zvolen novým prezidentem USA Trump, se ,,nemožné nyní stává možným".

A ono to opravdu možné je, pokud se podíváme na Francii, čím si zhruba za dva roky prošla. Podle Le Penové je totiž Trumpovo vítězství vítězstvím proti elitám, čehož chce lídryně Národní fronty také ve své zemi dosáhnout.

Le Penovou i Trumpa spojuje několik znaků. Především je to méně ideologizovaný pohled na Rusko, s nímž chtějí oba dva těsněji spolupracovat, a též realistický pohled na migraci. To vše může Le Penové přinést nové voliče a v případě velmi dobře odvedené kampaně i nakonec vynést do prezidentského křesla.

Že to zní nerealisticky, až absurdně? Pokud se podíváme ještě před rokem na průzkumy veřejného mínění v rámci americké prezidentské volby, které hodnotily pozici Donalda Trumpa a Hillary Clintonovou, byla právě bývalá ministryně zahraničí obrovským favoritem prezidentské volby. Tuto pozici však nezvládla obhájit, když Trump postupně ukrajoval její náskok, až jej vymazal úplně.

Navíc ve Francii bude i příští rok migrace a radikální islám ústředními tématy veřejné debaty, témat, jichž se může právě Le Penová a její Národní fronta chopit. Pokud se jich chopí ,,správně", není vyloučeno, že v Elysejském paláci Le Penová opravdu zasedne navzdory všem ,,politicky korektně" smýšlejícím státníkům.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.