Murín měl dva měsíce odposlech za přístrojovou deskou auta

Murín měl dva měsíce odposlech za přístrojovou deskou auta
03 / 04 / 2018, 12:00

Šéf Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Michal Murín, jenž naposledy minulý čtvrtek vypovídal na Úřadu vlády kvůli kázeňskému řízení, které s ním tamní úředníci vedou, si vyslechl důvody jeho zahájení. Současně byl z pokynu žalobců dva měsíce odposloucháván. Známe podrobnosti.

Rozhodnutí ve věci zatím nepadlo a Murín nadále zůstává jak příslušníkem bezpečnostního sboru, tedy policejní inspekce, tak i jejím ředitelem, potvrdil mluvčí GIBS Ivo Mitáček. Vaz Murínovi mohou přitom mohou zlomit odposlechy, které na něj byly nasazeny, jak poprvé zaznělo minulý týden v pořadu TV Barrandov s tím, že Murín mohl navštěvovat veřejný dům.

psali jsme: Výzva k rezignaci šéfa GIBS aneb jak to bylo s Murínem a Gáboríkem

Důvěryhodný zdroj securitymagazinu.cz z Útvaru zvláštních činností popsal, jak Murínovo sledování na pokyn žalobců probíhalo: „Pan Murín je velice opatrný muž, a proto telefonoval převážně z budky. Vzhledem k tomu mu bylo účelově odtaženo auto a byl mu namontován odposlech za přístrojovou desku. Ten měl ve voze, kde se mluvit nebál, dva měsíce. Co se týká zmíněného bordelu, jeho návštěvu mu nabízel expolicista Gáborík (obviněný v kauze Beretta, pozn. red.), aby získal na inspekci, potažmo Murína, větší vliv. Ale Murín nabídku nepřijal.“

Kvůli zmíněným odposlechům už bylo podle zdroje pozváno několik lidí na výslechy včetně známých pražských lobbistů, například Ivo Rittiga.

psali jsme: Proč GIBS „zapáchá“? Murínovi nevěří žalobci a podřízení před ním musí mlčet

Murínovo sesazení požaduje premiér v demisi Andrej Babiš (ANO), který šéfa GIBS označil za bezpečnostní riziko a ohrožení demokracie. Vycházel přitom z březnové písemné zprávy nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který spolupráci s inspekcí a jejím ředitelem stejně jako někteří další vysoce postavení žalobci delší dobu kritizují.

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace