Nejméně 10 mrtvých v somálském Mogadišu. Islamistická milice Šabáb zaútočila na hotel

Nejméně 10 mrtvých v somálském Mogadišu. Islamistická milice Šabáb zaútočila na hotel
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: Somálsko
02 / 06 / 2016, 06:00

Šabáb se bezprostředně po útoku přihlásil k odpovědnosti.

AKTUALIZOVÁNO / Při útoku islamistů zahynulo nejméně 16 lidí a dalších 55 jich utrpělo zranění, uvedly dnes somálské úřady. Ještě dnes byla v oblasti slyšet sporadická střelba, napsala agentura Reuters. Mezi mrtvými jsou i dva poslanci. 

Islamistická milice Šabáb podnikla ve středu teroristický útok na hotel Ambassador v hlavním městě Somálska Mogadišu. Nejméně 10 lidí přišlo o život. Hotel Ambassador je znám jako místo, kam se sjíždějí světoví diplomaté, vládní představitelé a cizinci. Hotely v Somálsku jsou častým terčem teroristických útoků. Útoky na ně byly pravidelně páchány i minulý rok, jako třeba na hotel Jazeera loni v červenci.

Podle policejních zpráv najel sebevražedný atentátník s autem do brány hotelu a poté se spustila zběsilá střelba do lidí, jichž zahynulo při útoku nejméně deset. Někteří bojovníci milice měli také vniknout do budovy. Okolo páté hodiny odpoledne zvláštní jednotky převzali kontrolu nad hotelem a zachránili mnoho lidí. Podle dostupných zpráv byli mezi zachráněnými i tři členové somálského parlamentu.

Islamisté již potvrdili v prohlášení, že útoky spáchali oni a detaily atentátu se prý veřejnost dozví brzy. Útok se odehrál těsně před příjezdem tureckého prezidenta Recepa Erdogana do Mogadisha. Jestli má atentát souvislost právě s návštěvou tureckého prezidenta, je předmětem dalšího vyšetřování.

Milicionáři z Šabábu usilují o ustavení somálského chalífátu jakožto dlouhodobého cíle. Mají vazby na teroristickou síť al-Káida. Šabáb chce také zavést islámské právo šaría v Somálsku. V roce 2011 se podařilo vojákům z mise Africké unie (AMISOM) vytlačit Šabáb z Mogadiša a následně i z většiny středního a jižního Somálska. Islamisté však nadále páchají atentáty zejména v hlavním městě Somálska a okolí.

 

 

Zdroj: aljazeera.com

Tagy článku