foto: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), Fibonacci Blue/Demonstrace před radnicí v Minneapolis, 25.10.2016
Americká policie zatkla 141 lidí, kteří protestovali proti výstavbě ropovodu v Dakotě.
Již třetí měsíc pokračuje v Severní Dakotě série demonstrací, protestních kempů a blokád, jimiž se původní obyvatelstvo snaží zabránit stavbě ropovodu Bakken. Indiáni sdružení v organizaci Standing Rock Sioux Tribe tvrdí, že stavbou ropovodu porušuje vláda jejich práva zaručená ústavou. Velká část potrubí totiž prochází rezervací Standing Rock, kde se nacházejí posvátná indiánská místa a hřbitovy. Zdroj: denikreferendum.cz
Už prvního dubna 2016 se asi dvě stovky indiánů ze Severní Dakoty vydaly na koních k soutoku řek Missouri a Cannonball a postavily zde základy Tábora posvátných kamenů, symbolu odporu proti výstavbě ropovodu Dakota Acces. Během následujících měsíců se přidaly tisícovky lidí z více než dvou kmenů ze Spojených států, Latinské Ameriky a Kanady, aby zažehly jeden z největších protestů původních obyvatel Ameriky v dějinách. Celý článek o protestu původních obyvatel Ameriky proti stavbě ropovodu v Severní Dakotě.
Cena přes 1800 kilometrů dlouhého ropovodu se pohybuje kolem 3,8 miliardy dolarů a potrubím by mělo po dokončení z ropných polí Bakken v Severní Dakotě přes Jižní Dakotu a Iowu do Illinois denně proudit až půl milionu barelů ropy. Projekt podniku Dakota Access LLC, pobočky texaské společnosti Energy Transfer Partners, byl zveřejněn v červenci 2014 a už od počátků čelil odporu siouxského kmene Standing Rock, který se obával kontaminace řeky Missouri a zničení historických a posvátných míst, skrze které má vést.
Podle amerického serveru abc30.com použili 27. října policisté proti demonstrantům, kteří na ně údajně "házeli předměty a odmítali respektovat příkazy úřadů", pepřový sprej, gumové projektily a zvuková děla. Podle policistů na ně třikrát vystřelili a další demonstranti se připoutali k objektům, aby je nemohla policie odtáhnout pryč. Demonstranti se prý rozhodně nechovali klidně a nenásilně, jak slibovali, tvrdí policejní mluvčí a dodává, že "k vymožení práva bylo přistupováno velmi metodicky a opatrně, aby nedošlo k další eskalaci násilí. Nicméně demonstranti proti nám vyjeli na koních a snažili se nás vytlačit z prostoru, který považují za zemi svého kmene."
Předseda kmenové rady v rezervaci Standing Rock David Archambault II to ale vidí jinak: "Opakovaně jsme viděli nepřiměřenou policejní reakci od donucovacích prostředků až k použití vodních děl. My jsme se v klidu modlili a přesto nás policisté napadli pepřovými spreji, gumovými projektily a zvukovými děly."
Archambault uvedl, že se obrátil na federální ministerstvo spravedlnosti a požadoval "okamžité odvolání policejních sil a zajištění ochrany podle prvního dodatku americké ústavy, aby byla zajištěna bezpečnost tisíců demonstrujících Indiánů ve Standing rock."...Stavba ropovodu je pro nás likvidační. Prochází místy, kde odpočívají naši předkové. Starodávné mohyly a naše modlitební místa nemůžete ničím nahradit. Naše posvátná místa se během pár dní proměnila v pustinu.“
"Naším cílem není jen ekologie a ochrana posvátných míst. Je to poslední kousek země, který bílý muž našemu národu nechal. Vláda ve Washingtonu by si měla tedy uvědomit, kdo je tady v rezervaci svrchovaným pánem,“ říká Dave Archambault II, zdroj: locpress.com
V roce 1492 žilo v Americe asi 100 miliónů obyvatel, na konci 19. století jich byla již většina vyhlazena, odhaduje se, že přežilo pouhých 10% původní populace...
Pozorovatelé uvádějí, že protestů se vedle původních obyvatel účastní také ekologové. Ti ve svých prohlášeních připomínají, že stavba ohrožuje také místní zdroje pitné vody, negativně dopadá na celosvětové klima a v případě úniků ropy hrozí zamoření okolního prostředí.
Foto: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), Fibonacci Blue
Tagy