O našem jaderném programu nebudeme s nikým jednat, prohlásil íránský ministr zahraničí

O našem jaderném programu nebudeme s nikým jednat, prohlásil íránský ministr zahraničí
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: íránská vlajka
11 / 04 / 2016, 15:45

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf řekl na setkání s estonskou ministryní zahraničí Marinou Kaljurandovou, že o jaderném programu nebude v žádném případě vyjednávat.

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf na setkání s estonským protějškem Marinou Kaljurandovou řekl, že íránský raketový program není ,,k jednání". A to ani s USA či dalšími zeměmi. Již na konci března prohlásil nejvyšší duchovní vůdce Íránu Alí Chameneí, že jaderný program, který si pochvaloval, je důležitější než mezinárodní rozhovory.

Zaríf potvrdil dosavadní trend, kterého se Írán hodlá držet. Zopakoval oficiální stanovisko svého státu, který chce v jaderném programu pokračovat dál i bez ohledu na nové sankce. Zároveň nebude Írán o svém jaderném, respektive raketovém programu, s nikým jednat:

,,Raketový program a obranné kapacity Islámské republiky Írán nejsou k jednání," řekl Zaríf

Íránský ministr zahraničí rovněž poukázal na roli USA na Středním východě. Řekl, že pokud myslí Washington vážně ochotu se bavit o obranných záležitostech na Středním východě, měl by přestat zásobovat Izrael a Saúdskou Arábii zbraněmi, jak to dosud činí.

Ve čtvrtek 7. 4. se ministr zahraničí John Kerry řekl, že je připraven uzavřít novou dohodu na smírné vyřešení těchto trvalých sporů na Středním východě. Nejprve ale musí Írán přestat s ,,provokativními" testy balistických raket a až pak může být přikročeno k jednáním. S tím však Írán zásadně nesouhlasí.

Že jsou obě stanoviska nesbližitelná pak podtrhl i Zaríf, který se nechal slyšet, že spojenci USA v regionu jsou ti, kteří ,,tiše" podporují Islámský stát.

 

 

Zdroj: abcnews.go.com

Tagy článku