ODS chce odstoupení Stropnického, zbytek opozice trvá na vyšetřovací komisi

ODS chce odstoupení Stropnického, zbytek opozice trvá na vyšetřovací komisi
Autor fotografie: internet|Popisek: Na internetu kvůli vyjednávání vlády s teroristy již kolují vtipy
09 / 02 / 2016, 15:30

Občanská demokratická strana vydala prohlášení, ve kterém požaduje odchod ministra Martina Stropnické (ANO). Důvodem jsou úniky informací z Bezpečnostní rady státu v souvislosti s propuštěním pětice Čechů unesených v Libanonu. Zbytek sněmovní opozice chce zřídit vyšetřovací komisi a pokusit se svolat mimořádné jednání sněmovny.

Opozice (ODS, TOP 09 a Úsvit-Národní koalice) dnes navrhovala, aby se kauzou výměny Libanonce Alího Fajáda za unesené Čechy mimořádně zabývala na neveřejném jednání sněmovna. Ministr obrany Stropnický nedávno potvrdil, že podmínkou propuštění pěti Čechů bylo, aby Česká republika nevydala Fajáda do USA. Fajád byl z vězení propuštěn ve stejný den, kdy se Češi vrátili do vlasti. 

Podle očekávání koalice návrh na rozšíření programu neschválila.  TOP 09 se ale ještě údajně pokusí získat podpisy na svolání mimořádné schůze sněmovny. 

„Čeští občané dnes už nejsou v bezpečí. Česká vláda bohužel jedná s teroristy a dokonce to ani nedokáže udržet v tajnosti. Tím vystavuje smrtelnému nebezpečí všechny naše občany v zahraničí, protože povzbuzuje všechny teroristické skupiny k akci - ulov si svého Čecha,“ uvedl v tiskovém prohlášení předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Opozice také požaduje zřízení speciální vyšetřovací komise.

"Z ústavního hlediska kontrola takto rozsáhlého skandálu nepatří pouze policejnímu organu, ale s ohledem na narušení ústavnosti by měla býti řešena tak jako v každé civilizované zemi zvláštní vyšetřovací komisí parlamentu," prohlásil dnes předseda klubu nejmenší strany v parlamentu, Marek Černoch (Úsvit-Národní koalice)

Také podle občanských demokratů došlo k natolik závažnému pochybení, že dokonce požadují, aby ministr obrany Martin Stropnický (ANO) odstoupil ze své funkce.

„Ministr obrany Martin Stropnický dokonce potvrdil, že pětice unesených Čechů byla vyměněna za dvojici lidí, kteří jsou podezřelí z podpory terorismu. Dále do médií unikla informace o výši výkupného, které bylo zaplaceno za unesené Češky. Tím, že ministr nedrží jazyk za zuby, ohrožuje další občany, například uneseného Čecha v Libyi. Ministr Stropnický by měl buď rezignovat, nebo být odvolán, “ tvrdí předseda ODS Petr Fiala s tím, že "žádné jiné řešení neexistuje."

Úniky informací z Bezpečnostní rady státu a jejího předsednictva se má každopádně zabývat Národní bezpečnostní úřad. Pro ČTK to potvrdil mluvčí úřadu Radek Holý. 

Zdroj: www.ods.cz, www.top09.cz

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace