Po šéfovi ochranky byl odvolán i velitel Hradní stráže

Po šéfovi ochranky byl odvolán i velitel Hradní stráže
Autor fotografie: „Czechguards“ od MosheA – Vlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 2.5 via Wikimedia Commons - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Czechguards.jpg#/media/File:Czechguards.jpg
05 / 10 / 2015, 14:00

Kauza "prezidentových trenek" má další pokračování. Po šéfovi Zemanovy ochranky Petru Dongresovi dnes ve funkci skončil také velitel Hradní stráže Radim Studený. A možnou padnou ještě další hlavy.

K fatálnímu selhání ochrany Pražského hradu došlo před dvěma týdny, kdy recesistická skupina Ztohoven pronikla na střechu sídla českého prezidenta a místo standarty vyvěsila rudé trenýrky. O incidentu věděla média dříve, než kompetentní osoby odpovědné za hlídání bezpečnosti hlavy státu. Kauza způsobila poprask i v zahraničí a mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček hned po incidentu naznačil, že bude vyvozena zodpovědnost. Jako první byl odvolán ředitel Útvaru pro ochranu prezidenta Pražského hradu Petr Dongres a dnes náčelník vojenské kanceláře Pražského hradu odvolal také velitele Hradní stráže Radima Studeného.

"Pan prezident již před časem hovořil o tom, že je třeba provést nová bezpečnostní opatření, ale také některé personální změny, a to v reakci na útok organizované tlupy zlodějů na Pražský hrad," uvedl dnes Ovčáček pro ČTK.

Podle serveru nemusí být Studený posledním odvolaným. Na to, že celá akce Ztohoven byla fatálním bezpečnostním selháním upozornila i poslankyně a členka výboru pro obranu Jana Černochová (ODS).

Tagy článku