Autor fotografie: „Babiš polévka 2014“ od David Sedlecký – Vlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 4.0 via Wikimedia Commons|Popisek: Babiš je dnes lidumil a bojovník proti korupci a nekalým praktikám v podnikání
Luxusní statek Čapí hnízdo ve Středočeském kraji funguje už od roku 2010, ale ještě před volbami do poslanecké sněmovny se snažil Andrej Babiš (ANO) dělat, že s ním nemá nic společného. Podle Týdeníku Euro to bylo kvůli dotacím z Evropské unie.
Dnes už se vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš ke svému statku hlásí, nechává se "náhodně" fotit paparazzi, jak v okolí běhá nebo se zjeví na akci pro veřejnost. Od začátku to tak ale nebylo a budoucí politik podle Týdeníku Euro velice dobře věděl, proč tak činí. Statek byl totiž napsaný na akciovou společnost Farma Čapí hnízdo, která měla ale anonymní vlastnickou strukturu - tedy anonymní akcie a tvářila se jako malá nová firma, která chce realizovat bohulibý projekt poblíž Olbramovic. Teprve později, v roce 2013, byl statek přepsán na společnost Imoba. Imobu vlastní společnost SynBiol stoprocentně ovládaná Andrejem Babišem.
Proč ta rošáda? Jednoduše proto, že podle Týdeníku Euro by tehdejší pan podnikatel Babiš se svými firmami nedosáhnul na zdroje z evropských peněz, které byly určeny pouze pro malé a střední firmy. Takže takový "menší" podvůdek za 50 milionů korun, které nakonec tehdejší středočeský hejtman Petr Bend (ODS) na projekt přiklepl. O dotaci na „Babišovo Čapí hnízdo“ psal deník Blesk už v dubnu 2012. To ještě ale nebyl miliardář jedním z nejmocnějších politiků v zemi. Později se rétorika Blesku obrátila o sto procent a dnes už by člověk v tomto bulvárním plátku marně hledal jiné články, než ty typu že to paní Monice náramně sluší nebo že ministr si udržuje skvělou kondičku, případně bojuje proti podvodníkům.
Na samotnou vlastnickou strukturu a podivné čachry s vlastnictvím ekofarmy poukázal teprve před dvěma dny Týdeník Euro. Tajný zdroj Euro přitom tvrdí, že statek od začátku patřil Andrejovi Babišovi. Také Security Magazín má svůj zdroj, který si nepřeje být jmenován, který tuto informaci, potvrzuje. Původně se dokonce opravdu mělo jednat o soukromé sídlo Babišových. Dlouho pak byly brány farmy uzavřeny nebo přísně střeženy a nyní je statek z části otevřen veřejnosti - pro ty, kdo mají peníze na luxusní pobyt, jídlo nebo projížďku na koni, akce se zde ale konají i pro školy a děti.
Dnes je celá kauza okolo případného dotačního podvodu nedokazatelná, protože Farma Čapí hnízdo loni zanikla, zcela ji pohltila společnost Imoba a vlastnická struktura je nedohledatelná. Nicméně vrhá to další stín na politika, který sám v předvolební kampani vystupoval proti anonymním akciím a dnes se pasuje do role bojovníka proti daňovým únikům. Problémy má i Babišův mladší bratr Alexandr, který čelí obvinění ze zpronevěry a hrozí mu až 15 let za mřížemi.
Na jaře letošního roku americký list Foreign Policy napsal článek, který upozorňoval na nebezpečí oligarchie v podobě vlády ANO a Andreje Babiše. List mimo jiné spojil současného ministra se smrtí kmotra Mrázka, který měl údajně na podnikatele schované kompromitující materiály. Babiš se nechal slyšet, že se bude s Foreign Policy soudit.
Zdroj: Týdeník Euro