Podvádělo se v rakouských prezidentských volbách? Svobodní dali stížnost k ústavnímu soudu

Podvádělo se v rakouských prezidentských volbách? Svobodní dali stížnost k ústavnímu soudu
08 / 06 / 2016, 11:45

Svobodná strana Rakouska (FPÖ) dnes oznámila, že podala k ústavnímu soudu protest proti výsledkům prezidentských voleb, v nichž její kandidát Norbert Hofer jen těsně neuspěl.

Vídeň (ČTK)- Mluvčí ústavního soudu na twitteru potvrdil, že již obdržel příslušný dokument od vůdce Svobodných Heinze-Christiana Stracheho.

Svobodná strana Rakouska napadla druhé kolo prezidentských voleb z 22. května, v němž zvítězil kandidát Zelených Alexander Van der Bellen nad Hoferem o pouhých 0,6 procenta hlasů. O nejtěsnějším výsledku v rakouských dějinách rozhodly až korespondenční hlasy, kterých bylo 750 tisíc. Podle Norberta Hofera by mělo být korespondeční hlasování zrušeno.

Šéf Svobodných Heinz-Christian Strache již dříve prohlásil, že se u voleb se podvádělo a jejich výsledek se ještě může změnit. „Celá řada indicií přicházejících od samotných voličů nás vede k závěru, že u voleb došlo k četným nesrovnalostem. Necháme to prověřit nezávislým subjektem a poté se rozhodneme, jestli výsledek voleb napadnout u soudu. Výsledky prezidentských voleb se tedy ještě skutečně mohou změnit,“ prohlásil Strache po zveřejnění výsledků voleb podle agentury AFP a dodal, že doposud bylo proti způsobu sčítání voličských hlasů podáno pět trestních oznámení.

Spis, kterým FPÖ napadá výsledky květnových prezidentských voleb, má 150 stran. Svobodní poukazují na různé nesrovnalosti, které se týkají především hlasovacích lístků, uvedl mluvčí soudu Christian Neuwirth. 

Mainstreamová média i přední evropští politici po vyhlášení výsledků prezidentských voleb v Rakousku nijak neskrývali svoji úlevu z toho, že představitel údajné „krajní pravice a populista“ Hofer neuspěl. Vzhledem ke „krajně levicové“ minulosti Alexandera Van der Bellena se tento fakt v každém případě jeví poněkud překvapivým. Samotný Van der Bellen svoji politickou minulost v televizní debatě s Hoferem bagatelizoval a sváděl své sympatie ke komunismu na obligátní mladickou nerozvážnost. Zdroj: parlamentnilisty.cz

Infarktové finále v rakouských prezidentských volbách. 48,1% : 51,9%

Tagy článku