Prezident Obama odmítl kritiku Trumpa a vyzval Američany k jednotě

Prezident Obama odmítl kritiku Trumpa a vyzval Američany k jednotě
15 / 11 / 2016, 09:15

Obama v projevu vyzval Američany, aby dali Trumpovi šanci.

Washington (ČTK) - Pro nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa bude důležité, aby po své bojovné kampani vyslal signály jednoty. Řekl to na dnešní tiskové konferenci dosluhující prezident Barack Obama a vyzval Američany, aby dali budoucímu prezidentovi nějaký čas zvyknout si na nové odpovědnosti, které mu prezidentský úřad přináší. Ujistil také, že Spojené státy zůstanou nepostradatelnou světovou mocností a že mu Trump řekl, že bude plnit závazky vůči Severoatlantické alianci (NATO).

 

Obama uvedl, že jeho následovník a dlouhodobý politický nepřítel je "upřímný" v tom, že chce být prezidentem všech Američanů. Minulý týden na soukromém setkání s Trupem v Oválné pracovně Obama podle svých slov řekl budoucímu prezidentovi, že kvůli hořkosti a divokosti jeho kampaně je opravu důležité, aby se pokusil vyslat signály jednoty a oslovil menšinové skupiny, jako ženy a další, které znepokojila jeho kampaň.

Obama vystoupil na tiskové konferenci v Bílém domě před odletem na návštěvu Řecka, Německa a Peru. Ostře odmítl kritiku Trumpa a snažil se uklidnit nejistotu doma i v zahraničí po předvolební kampani, jejíž součástí bylo obvinění z rasismu, sexismu a další útočná rétorika a otázky Trumpa na platnost bezpečnostních vztahů s Evropou a Asií.

Ve svém projevu Obama také ostře změnil tón, když ještě v posledních dnech před volbami se Trumpově kandidatuře vysmíval a dokonce obvinil Trumpa, že svými projevy o muslimech pomáhá Islámskému státu a podkopává americkou demokracii svými prohlášeními o zmanipulovaných volbách. V té době všechny průzkumy veřejného mínění ukazovaly, že zvítězí demokratická kandidátka Hillary Clintonová.

Na dotaz na jeden ze zatím nejkontroverznějších kroků od Trumpova triumfu, tedy jmenování Steva Bannona strategickým poradcem, Obama řekl, že je na prezidentovi, aby si jmenoval tým, který pro něj bude pracovat, napsaly agentury AP a Reuters.

V pondělí se protestů proti Trumpovi zúčastnily opět tisíce studentů po celé zemi, uvedla agentura Reuters. Nejnovější protesty přišly po oznámení, že Trump si vybral za svého strategického poradce Stephena Bannona, který je označován za rasistu. Mnozí se obávají, že do Bílého domu vstupuje nacionalistická extrémní pravice.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.