Ropa poprvé v tomto roce překročila 50 USD za barel

Ropa poprvé v tomto roce překročila 50 USD za barel
26 / 05 / 2016, 14:30

Poprvé v roce 2016 překročila cena ropy magickou hranici 50 dolarů.čemuž nahrávají problémy s dodávkami a zvýšení celosvětové poptávky.

Cena ropy Brent se dostala na 50,07 dolaru za barel na asijských trzích. Vzestup ceny následoval po zveřejnění dat z USA, kterým klesla zásoba ropy především kvůli přerušení dodávek po lesních požárech v Kanadě. Americké ropné rezervy se snížily o 4,2 milionu barelů v týdnu do 20. května, což je o téměř 2 miliony více, než byl původní předpoklad.

Kanada je největším dodavatelem ropy do USA a právě lesní požáry v západní části země snížily denní dodávky o milion barelů.

Rozhovory, které probíhaly mezi sdružením OPEC a Ruskem na zmražení cen podle všeho nárůstu také pomohly. Mimo požárů v Kanadě situaci komplikují i útoky na ropovody v Nigérii, a samozřejmě velký odběr ekonomik jako je Čína, Indie nebo Rusko.

Zvyšování cen ropy, návrat Íránu na tento trh pomůže opět postavit na nohy i trh s ropou z břidlicových ložisek, takže se očekává nárůst ceny na maximálně 60 dolarů za barel na konci roku 2017.

Zdroj: BBC

Tagy článku