Autor fotografie: Redakce|Popisek: Aby se nepotkaly nad Sýrií. Su-30 a F-22
Americká a ruská armáda budou jednat co nejdříve, aby se zabránilo vzájemnému střetu v Sýrii. Říkají to top diplomaté jednotlivých zemí.
Ruští úředníci ministerstva obrany tvrdí, že jejich letadla provedla během středy asi 20 misí proti takzvanému Islámskému státu. Podle USA jsou však na místě obavy, že cílem nebyl teroristický Islámský stát, ale oponenti Rusy podporovaného prezidenta Bašára al-Asada.
NATO oznámilo, že koordinace Ruskem s koalicí vedenou USA proti ISIL je nedostatečná, samotné USA tvrdí, že byly informovány o středečních leteckých úderech jen hodinu před jejich vypuknutím.
New York Times a Wall Street Journal uvádí, že ruské útoky byly cíleny na Američany podporované rebely, včetně skupin vycvičených CIA.
Jon Sopel, editor BBC Severní Amerika se zamýšlí nad tím, zda Rusko chce zničit Islámský stát, nebo zachraňuje prezidenta Asada. Podle prvního dnes náletů to vypadá spíše na druhou variantu, ruské stroje útočily v oblastech, kde IS není. Jinými slovy, ostatní skupiny povstalců, všichni povstalci v opozici proti Asadovi jsou cílem.
A s tím souvisí závažná otázka, co když Rusové budou napadat Američany podporované a vyzbrojované skupiny povstalců? To nemůže skončit dobře.
Podle Lavrova je třeba vytvořit komunikační kanály, aby se zabránilo nechtěným incidentům, Kerry se s ním chce setkat co nejdříve, možná už dnes.
Že Rusko bere útoky na povstalce velmi vážně a chce pomoci Asadovi se zbavit všech povstalců, dokazují slova doktora z Rastanu, který se vyjádřil pro Reuters: „Během posledních pěti let jsme byli vystaveni širokému množství zbraní. Ale to co se stalo dnes bylo absolutně nejnásilnější, nejdivočejší a nejkomplexnější.“
Zdroj: BBC
Fotografie: Su-30 Dmitry Terekhov CC BY-SA 2.0