Rusko a USA spolu musí v Sýrii komunikovat

Rusko a USA spolu musí v Sýrii komunikovat
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Aby se nepotkaly nad Sýrií. Su-30 a F-22
01 / 10 / 2015, 11:00

Americká a ruská armáda budou jednat co nejdříve, aby se zabránilo vzájemnému střetu v Sýrii. Říkají to top diplomaté jednotlivých zemí.

Ruští úředníci ministerstva obrany tvrdí, že jejich letadla provedla během středy asi 20 misí proti takzvanému Islámskému státu. Podle USA jsou však na místě obavy, že cílem nebyl teroristický Islámský stát, ale oponenti Rusy podporovaného prezidenta Bašára al-Asada.

NATO oznámilo, že koordinace Ruskem s koalicí vedenou USA proti ISIL je nedostatečná, samotné USA tvrdí, že byly informovány o středečních leteckých úderech jen hodinu před jejich vypuknutím.

New York Times a Wall Street Journal uvádí, že ruské útoky byly cíleny na Američany podporované rebely, včetně skupin vycvičených CIA.

Jon Sopel, editor BBC Severní Amerika se zamýšlí nad tím, zda Rusko chce zničit Islámský stát, nebo zachraňuje prezidenta Asada. Podle prvního dnes náletů to vypadá spíše na druhou variantu, ruské stroje útočily v oblastech, kde IS není. Jinými slovy, ostatní skupiny povstalců, všichni povstalci v opozici proti Asadovi jsou cílem.

A s tím souvisí závažná otázka, co když Rusové budou napadat Američany podporované a vyzbrojované skupiny povstalců? To nemůže skončit dobře.

Podle Lavrova je třeba vytvořit komunikační kanály, aby se zabránilo nechtěným incidentům, Kerry se s ním chce setkat co nejdříve, možná už dnes.

Že Rusko bere útoky na povstalce velmi vážně a chce pomoci Asadovi se zbavit všech povstalců, dokazují slova doktora z Rastanu, který se vyjádřil pro Reuters: „Během posledních pěti let jsme byli vystaveni širokému množství zbraní. Ale to co se stalo dnes bylo absolutně nejnásilnější, nejdivočejší a nejkomplexnější.“

Zdroj: BBC

Fotografie: Su-30 Dmitry Terekhov CC BY-SA 2.0

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace